به نظر شما یک بیمه بدنه خوب چه فاکتورهایی دارد؟ چطور بیمه بدنه‎ای مناسب با شرایط خود انتخاب کنیم؟ در این مطلب درباره راهنمای خرید بیمه بدنه و همه چیز درباره بیمه بدنه صحبت می‎کنیم. با بیمه همراه باشید.

 

همه چیز در مورد خرید بیمه بدنه

بیمه بدنه یکی از انواع بیمه خودرو است که خسارات وارد شده به اتومبیل را جبران می‌نماید. خرید این بیمه مانند بیمه شخص ثالث اجباری نیست و صاحبان خودرو تنها در صورت تمایل اقدام به خرید بیمه‌نامه و پوشش‌های اضافی آن خواهند کرد. با این وجود مزایای فراوانی که پوشش‌های مختلف این بیمه برای خودرو فراهم می‌کند، موجب شده همواره متقاضیان فراوانی برای خرید داشته باشد.

موارد تحت پوشش بیمه بدنه

پوشش های اصلی در بیمه بدنه

 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک؛
 • سقوط، واژگونی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار؛
 • سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)؛
 • وخسارتی كه در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.

در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا 50 درصد قیمت نو قابل پرداخت است. در صورت خرید بیمه بدنه بدون هیچ پوشش اضافی، کلیه خسارات ناشی از حوادث نامبرده توسط شرکت بیمه جبران خواهد شد.

 پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی نیز توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند که خرید آنها به انتخاب مشتری صورت می‌گیرد و برای هرکدام مبلغ جداگانه‌ای به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه خواهد شد. این پوشش‌ها جبران خسارت مواردی را تضمین می‌کنند که در پوشش اصلی بیمه بدنه پیش بینی نشده‌اند؛ مانند:‌

 •  پوشش سرقت در جای قطعات: خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات اتومبیل در حالت توقف، تحت پوشش می‌باشد.
 •  پوشش ایاب و ذهاب: هرگاه در اثر حادثه، خودرو به علت تعمیر برای مدتی قابل استفاده نبوده و در تعمیرگاه متوقف باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌گردد. حداکثر مدت زمان پرداخت هزینه 30 روز می‌باشد.
 •  پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه به هر علت جبران خواهد شد.
 •  پوشش نوسانات قیمت: تحت پوشش قرار دادن افزایش ارزش خودرو به علت نوسانات قیمت مشروط بر اینکه وسیله نقیله هنگام صدور بیمه‌نامه به ارزش واقعی روز بیمه‌شده باشد.
 •  پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش جبران خسارات ناشی از خطرات طبیعی مانند زمین لرزه، سیل، آتشفشان توسط شرکت بیمه تضمین می‌شود.
 •  پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارات ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 •  پوشش ترانزیت (خارج از کشور): مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.
 •  پوشش حذف فرانشیز: با خرید این پوشش، خسارت‌های به وجود آمده در اثر حوادث را به صورت کامل از شرکت بیمه‌گر دریافت می‌کنید، و دیگر نیازی به پرداخت مقداری از خسارت توسط شخص بیمه‌گذار نخواهد بود.
 •  پوشش کشیدن میخ: خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌گردد. البته باید توجه داشت این پوشش فقط در شرکت بیمه ایران ارائه می‌گردد.

 نحوه محاسبه تخفیف‌های بیمه بدنه

این تخفیف‌ها به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند؛

 تخفیفات اصلی در بیمه بدنه:

 • تخفیف خودرو صفر کیلومتر: تخفیف خودروی صفر کیلومتر بین 20 تا 30 درصد در نظر گرفته می‌شود.
 • تخفیف عدم خسارت: تخفیف عدم خسارت در اکثر شرکت‌ها 4 ساله و در برخی شرکت‌های بیمه 5 ساله اعمال می‌شود؛ و ترتیب تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه که به شرح زیر است:
تخفیف بیمه بدنه سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
اغلب شرکت‌های بیمه 25 ٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 35٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 45٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 60٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه بیشتر شرکت‌ها بیمه تخفیف را 4 سال اعمال می‌کنند
برخی شرکت‌های بیمه 30٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 40٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 50٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 60٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه 70٪ حق بیمه در زمان تجدید بیمه نامه

تخفیفات فرعی:

 • تخفیف ارزش خودرو
 • تخفیفات گروهی
 • طرح‌های تشویقی به مناسبت اعیاد و زمان‌های خاص و … که این گروه از تخفیفات نسبت به هر شرکت بیمه متفاوت است.

نحوه تعیین و پرداخت خسارت بیمه بدنه

نحوه تعیین و پرداخت خسارت بیمه بدنه

مقدار خسارت قابل پرداخت توسط ‌بیمه‌گر تعیین می‌شود.

میزان خسارت بیمه بدنه براساس خسارت کلی و خسارت جزئی تعیین می‌شود.

در صورت عدم توافق در مورد میزان خسارت، از طریق داوری یا مراجعه به دادگاه موضوع حل و فصل خواهد شد.

استعلام قیمت بیمه بدنه

یکی از مشکلاتی که افراد در گذشته هنگام خرید بیمه بدنه با آن مواجه بودند این بود که استعلام قیمت بیمه بدنه کار ساده‌ای نبود. برای کسب اطلاعات درباره قیمت بیمه بدنه هر شرکت باید درخواست بیمه بدنه به آن شرکت داده می‌شد و شرکت بیمه پس از اعزام کارشناس و بازدید خودرو، قیمت بیمه بدنه را به فردا اعلام می‌کرد.

اما امروزه این مشکل حل شده. سامانه‌های انلاین فروش بیمه امکان استعلام قیمت آنلاین بیمه بدنه را فراهم کرد‌ه‌اند که با مراجعه به آنها می‌توانید مشخصات خودروی خود را وارد و نسبت به شرایط و قیمت بیمه بدنه شرکتهای مختلف مطلع شد. همچنین می‌توانید بیمه بدنه خود را به‌صورت آنلاین خریداری نمود.