مقوله بیمه یکی از مهمترین وظایف در هر شغلی است که باید بر عهده یک کارفرمای باوجدان باشد. زیرا بیمه شدن افرادی که زیر دست آن هستند به نوعی کمک به امرارمعاش  خانواده‌های آنها است.

کاریابی‎هایی در سرتاسر کشور اقدام به کار نموده‎اند تا بتواند با ثبت نام جوانان بیکار و پیدا کردن کار مناسب برای آنها از طریق کارگرانی که یک کارفرما می‎خواهد و . . . بتواند کاری متناسب با استعدادها و توانایی‎هایی که دارند انجام بدهند. به همین منظور جهت افزایش ایجاد شغل از طریق کارفرما، تخفیفاتی در ماده 80 برای آنها در نظر گرفته شده است. مهمترین ویژگی آن است که کارگران به صورت غیر مستقیم در یک کارگاه، کارخانه و سایر مکان‎ها بیمه خواهند شد و علاوه بر آن حقوق خود را هم از کارفرما دریافت می‌نمایند. اما در این مورد به دلیل اشتغالی که این کارفرما ایجاد نموده، از چند سال پیش پرداختی کارفرما برای بیمه کارفرمایان تا حدود زیادی کاهش یافته است.

کارفرما

چنین مزیتی برای کارفرمایانی در نظر گرفته شده که به تازگی یک مکانی را احداث و کارگرانی را برای کار در آنجا نیاز دارد، یا اینکه از سالها قبل بدون اینکه قطعی در کار رخ دهد، کارفرما کاری همچون کارگاه نجاری را داشته و کارگرانی زیر دست او کار می‎کردند. همه این موارد و کارگرانی که در آنجا کار می‎کنند بیمه هستند اما بیشترین درصد حق بیمه آنها از سوی کارفرما پرداخت نمی‎گردد. زیرا در این وضعیت بیکاری که در کل کشور به وجود آمده، کمتر کسی مایل به کار گرفتن آنها می‌باشد. به همین منظور دولت هم از آنها حمایت خواهد خواهد کرد.

همچنین ببینید :  اصطلاحات مهم بیمه

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کارفرما از تمامی پرداختی‌های بیمه معاف نیست. بلکه دولت سهم قابل قبولی که از ابتدا 18 درصد بوده و سپس این درصد کاهش می‌یابد، را برعهده گرفته است. در نتیجه با توجه به بیمه‌ای که کارفرما برای افراد در نظر گرفته و سقفی که دارد باید بقیه مبلغ را خود بپردازد. اما این مبلغ در مقایسه با سهمی که دولت می‌پردازد قابل مقایسه نیست. این سقف بیمه بستگی به کارفرما دارد که چه اندازه‎ای را تقبل می‎کند.

شرایط استفاده از این تخفیف بدین صورت است که حداقل یک کارگر در سه ماه قبل آنجا کار کند و بیمه او هم پرداخت گردد. در صورتی که از کار رضایت داشت و مورد تأیید بازرس مربوطه قرار گرفت و همچنین کارگاه هم شرایط لازم را داشت، برای اعمال تخفیفات معرفی می‎گردد. البته اینکه برای یک کارگاه چند کارگر را استخدام می‎کند هم اهمیت دارد.