همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

با تصویب دولت پیوند اعضا برای پیوند کبد ، پیوند قلب ، پیوند ریه ، پیوند روده ، پیوند پانکراس و پیوند مغز استخوان تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. همانطور که می دانید پیوند اعضا یک مسئله ی حیاتی برای خانواده ی بیماران مطرح می شود و از طرفی ، هزینه ی این پیوندها هم بسیار بالا می باشد. در دولت تدبیر و امید تصمیم بر این گرفته شد تا این خانواده را از غم به دست آوردن پول برای پیوند اعضا فرزندشان رها سازند و تنها فکر آنها دعا برای سلامتی فرزندانشان باشد. به همین دلیل پیوند اعضا و هزینه های مربوط به آن تحت پوشش تعهدات بیمه ای قرار گرفت.

این طرح چندین ماه است که در کشور عملی شده و عمل های مربوط به پیوند اعضا و هزینه های هنگفت آن با پوشش بیمه ای امکان پذیر است. پیوند اعضا در سه زمینه انجام می شود که بیشترین این پیوند ها پیوند قرنیه ، پیوند مغز استخوان و در رده ی بعدی پیوند اعضای توپر که کبد و کلیه و قلب و ریه و پانکراس و روده می باشد ، مربوط بوده است. از نظر انجام عمل پیوند ف ایران در منطقه حرف اول را می زند و از جایگاه رفیعی برخوردار است.

بر اساس تصویبی که در هیأت وزیران صورت گرفت ، هزینه های مربوط به عمل پیوند به سه بخش تقسیم شدند. بخشی از این هزینه ها مربوط به تیم جراحی و بیهوشی برای این عمل حساس می باشد. این هزینه بر عهده ی وزارت بهداشت می باشد و خانواده ی بیمار این هزینه را پرداخت نخواهد کرد. هزینه ی لوازم مورد نیاز در عمل بر عهده ی هیئت امنای صرفه جویی عرضه ی وزارت بهداشت بهداشت می باشد. هزینه ی بعدی مربوط به اقامت ، آزمایشات ، تصویربرداری و دارو بر عهده ی سازمان ها بیمه گر می باشد در نتیجه به نوعی می توان گفت که این عمل بسیار بزرگ تقریبا به صورت کاملا رایگان در خواهد آمد و این را باید مدیون خداوند باشیم که همیشه یار و یاور خانواده های با بیمار سخت می باشد.

همچنین ببینید :  آشنایی با بیمه شاغلان فضای مجازی

در کشور همه ی چهار بیمه ی پایه که عبارتند از: سازمان بیمه تأمین اجتماعی ، سازمان بیمه سلامت ، سازمان بیمه نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد امام خمینی در زمره ی بیمه هایی قرار دارند که باید این هزینه ها را برای هر فردی که تحت پوشش آنها قرار دارد ، عملی کند.

پیوند اعضا

تا پیش از این رویداد این هزینه ها بین مردم و وزارت بهداشت تقسیم می شد که پرداخت این هزینه هم برای مردم سنگین نیز بود. از زمانی که پیوند اعضا تحت پوشش بیمه قرار گرفت و رایگان شد ، این هزینه ها در اجزای مختلفی تقسیم بندی شد و هزینه ی هر یک از اجزا هم بین مسئولان اصلی تقسیم شد.

این مصوبه در حدود یک و نیم پیش از آنکه اجرایی شود توسط شورای عالی پیوند که خدمات با ارزشی را ارائه داده اند به تصویب رسید. اما اجرای کند این پروسه به دلیل تأمین اعتبارات در زمینه های مختلف بود که خوشبختانه این مشکل هم برای مردم عزیزمان مرتفع شد.

این نکته هم حائز اهمیت است که پیوند اعضا عملی است حساس و در مراکز دانشگاهی توسط تیم های بسیار مجرب انجام می شود در نتیجه بیمارستان های خصوصی اجازه ی انجام چنین عملی را ندارند و در نتیجه هزینه ی انجام این عمل ها در سرتاسر کشور ، تقریبا به یک میزان هزینه دارد که آن هم برای مردم رایگان می باشد. این شکل ارائه خدمت و تمرکز داشتن بر روی مسائل مختلف در این حوزه توسط شورای عالی پیوند امکان پذیر می باشد.

همچنین ببینید :  مشکلات بیمه ای ناشی از اطلاعات نادرست است!!!

همچنین وظیفه ی نظارت بر تشخیص و انجام عمل پیوند اعضا بر اساس اولویت هایی که تیم های معالج در نظر گرفته اند ، بر عهده ی وزارت بهداشت می باشد ، که این نظارت بسیار مستمر و پیگیرانه خواهد بود. این عمل تنها در بیمارستان های فوق تخصصی و مجهز مربوط به وزارت بهداشت انجام می شود و خوشبختانه برنامه ای برای توسعه ی آن هم وجود دارد که به امید خدا عملی خواهد شد.

با بررسی این عمل می توان چنین نتیجه گرفت که حساسیت موجود در انجام آن به دلیل حیاتی بودن زندگی یک فرد است. در صورتی که این عمل برای اعضای در نوبت انجام نشود در نتیجه بیماری آنها را از پای در می آورد و این می تواند مسئله ای جدی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. پیوند دادن عضو درگیر و خارج کردن عضو بدون فعالیت امری نجات دهنده به شمار می رود و به همین دلیل توجهات بسیاری بر روی آن وجود دارد. یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه افزایش رشد پیوند از طریق جسد می باشد که خوشبختانه با فرهنگ سازی های صورت گرفته در این زمینه ، این رشد به دست آمده است.