همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

حادثه ی معدن یورت در آذرشهر گلستان ، حادثه ای دیگر بود که همچون پلاسکو ، بسیاری از خانواده ها و همچنین ملت ایران را داغدار نمود. ریزش معدن موجب شد تا تعداد زیادی از معدنچیان داخل جان به جان آفرین تسلیم نمایند. معدن یورت می تواند یک موضوع دیگر برای توجه بیشتر به ایمنی کار و همچنین بیمه مسئولیت باشد. بیمه ای که می تواند حداقل خانواده های این افراد را از مشکلات مختلف تا حدودی رها کند.

گفتنی است که گویا کارفرمای مربوطه هر دوی این موارد را رعایت نکرده و موجب این اتفاق شده است. تمامی نگاه ها هم اکنون به سوی او است زیرا دادن بیمه ی کارگری و همچنین فراهم کردن ایمنی کار و تجهیزاتی که مورد نیاز است می تواند در روند کار همچنین مؤثر بودن آن بسیار اثرگذار باشد. حتی اگر وی تنها یک سری لباس و تجهیزات لازم ایمنی را برای کارگران خود تهیه می نمود شاید همه ی تقصیرات بر گردن او انداخته نمی شد اما وی از این کار هم شانه خالی کرده است. تا زمانی که معدن یورت و چنین نابسامانی هایی وجود دارد ، چنین اتفاقاتی هم همیشه رخ خواهد داد. بیمه کشور به جد پیگیر پرداخت بیمه این کارگران می باشد زیرا در حق آنان بسیار کوتاهی شده است که باید حتما پیگیری شود.

علاوه بر آن با این کارفرما که می خواهد از دادن این بیمه که حق کارگران است در برود قرار است تا یک برخورد کاملا جدی صورت گیرد حساب کار به دست وی بیاید کهو بداند که تمامی این مشکلات به دلیل نالایقی او رخ داده است. باید برای این معدن از سوی کارشناسان مربوطه بازرسی هایی صورت می گیرد اما به دلیل آنکه کارفرما بیمه ای را رد نمی کرد ، این کار هم به صورت کاملا اشتباه انجام شد و بازرسی صورت نگرفت تا با خطرات کار بیشتر آشنا شوند. اگر چنین بازرسی انجام می شد ، مطمئنا تا زمانی که معدن برای کار کردن امن نبود ، اجازه ی کار داده نمی شد. زیرا اگر این اتفاق رخ می داد امروز ، بازرسی که معدن یورت را برای کار ایمن دانسته هم باید مجازات می شد.

همچنین ببینید :  بیمه باربری و بررسی یکی از بزرگترین مشکلات در این رشته بیمه ای

معدن یورت

در بسیاری از پروژه ها کارفرمایان حق کارگران را می خورند همچون معدن یورت ، در این رابطه باید افرادی دانا و کاربلد از سوی کارگران انتخاب شوند تا بتوانند با استفاده از قانون به حق خود برسند . چنین شوراهایی وجود دارد اما به دلیل مشکلاتی که هر یک در صحبت کردن دارند بین کارگر و کارفرما دعوایی پیش می آید که نیاز به جدا کردن دارد. اما اگر چنین شوراهای بر اساس قانون خود پیش برود و همه چیز اصولی باشد مسلما حق کارگر احقاق خواهد شد.

بیمه ها و بازرسان مربوطه هم نقشی مهم در این روند دارند و باید به صورت مرتب پیگیر شوند تا ببیند که آیا واقعا این کارگر بیمه خود را دریافت می کند یا این که به صورت توافقی با کارفرما ، از حق خود گذشته است. بازرسان هم باید آنقدر به خود و کاری که انجام می دهند اعتقاد داشته باشند تا به از هر حرفی نترسند و آنچه حق کارگران است را به آنها برساند. همچنین برخی از مواقع که بازرسان ایمنی کارگاه ها و معدن و . . . مراجعه می کنند ، اگر در خصوص ایمنی کارگاه ها ، چندین بار تذکر داده شده اما اهمیتی به این موضوع نداده اند باید درب کارگاه و . . . را پلمپ نبمایند . تا این غفلت از کار در دادگاه و در جلوی قاضی توضیح داده شود. اما از همین کار هم برخی از بازرسان می ترسند ، زیرا ممکن است بعد ها به دلایل گوناگون از سوی نظر افراد مختلفی که این کارگاه ها و . . . را راه انداخته بودند ، مشکلاتی برای این بازرس رخ دهد و حتی به اخراج او از کار منجربه شود. پس باید تمهیداتی نیز در این زمینه صورت گیرد تا چنین ترس هایی از بین برود.