همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

در مواردی که تصادف جرحی رخ داده باشد و فرد فوت کند ، میزان مجازات آن بین سه ماه تا شش ماه حبس خواهد بود و این میزان می تواند با صلاح دید قاضی تبدیل به جزای نقدی شود.این مجازات علاوه بر دیه ای است که برای راننده رد نظر گرفته شده است. اینکه حبس تبدیل به جزای نقدی شود بستگی به این دارد که آیا فرد خاطی در کارنامه ی خود نتیجه مثبتی دارد یا خیر جرایم گوناگونی نیز در گذشته انجام داده است.

حالت دیگری از تصادف که می تواند جراحتی را ایجاد کند بدین صورت است که اتومبیل به شخصی برخورد می کند اما وی فوت نمی کند بلکه جراحات بسیار شدیدی را بر روی بدن خود خواهد داشت. مثلا یک عضو شخص مصدوم همچون پا یا دست و . . . در جریان تصادف از بین می رود یا سقط جنین رخ می دهد. در این موارد میزان حبس بین دو ماه تا یک سال می باشد. علاوه بر این مجازات باید دیه ی یک نقص عضو هم پرداخت گردد. در این وضعیت در صورتی که فرد سابقه ی کیفری نداشته باشد می تواند به حبس را به جزای نقدی تبدیل کند. این میزان کمتر از جریمه ی نقدی یک مورد فوتی می باشد. ای نوع تصادف از نوع جرحی متوسط است زیرا عضوی از دست داده شده که بدون آن هم فرد از زندگی درمانده نمی شود و می تواند به امور خود بپردازد.
زمانی که تصادف با یک خانم باردار اتفاق بیوفتد و بارداری وی در دوره ای باشد که به زمان زایمان هم نزدیک بوده و بر اثر این تصادف جنین بمیرد ، فرد راننده باید بین دو ماه تا شش ماه حبس را تحمل کند. این موارد هم جزای نقدی دارد و نسبت به حالت قبل کمی کمتر می باشد.

همچنین ببینید :  بدهی‎های بیمه جبران‎پذیر نیست!!!

مجازات

در یک مورد دیگر هم تصادف رخ می دهد و به فرد آسیبی هم وارد می شود اما این آسیب از نوع پایدار نیست در این مورد هم بین یک ماه تا پنج ماه حبس برای فرد راننده در نظر گرفته می شود و جریمه نقدی هم علاوه بر دیه قابل پرداخت می باشد.

یک نکته ی بسیار مهم در خصوص تصادفات مواردی است که راننده گواهی نامه ندارد و به فردی برخورد می کند که از شانس بد او این شخص در همان لحظه فوت می کند ، وی از ترس به خود می لرزد و صحنه را ترک می کند . در قانون ما فرار از صجنه به نوعی تشدید مجزات را در پی خواهد داشت و به نفع فرد نیست. برای اینگونه تصادفات همیشه در وضعیت در نظر فته می شود.

یکی از حالت ها این است که فرد در حالت مستی به سر می برد و تصادف رخ می دهد ، وجود مستی و نداشتن گواهی نامه ، همچنین وجود نقص در خودرو می تواند عواملی باشد که مجازات را سنگین تر کند. این موارد هر کدام به صورت جداگانه می توانند اثر خود را نشان دهند. علاوه بر مواردی که ذکر شد ، داشتن سرعت غیر مجاز و ورود به محل های غیرمجاز از حالت هایی است که قاضی مکلف است تا به بیش از دو سوم از حالت هایی قبلی که مجازات در تصادفات جرحی انجام می گرفت ، حکم را صادر کند. یعنی طول دوره زندانی یک فرد به سالهای طولانی تری تبدیل خواهد شد. در این شرایط حبس وی می تواند بیش از 2 سال باشد. این زمان به دلیل آن است که فرد خاطی در محل مانده و پلیس و . . .را خبر کرده است و قتل غیر عمد در نظر گرفته می شود.

همچنین ببینید :  رونق کسب و کار داخلی با حمایت بیمه تأمین اجتماعی

اگر راننده محل را ترک کند و فرار کند ، زمانی که دستگیر شود ، مجازات او نه تنها به بیش از دو سوم سایر مجازات ها تبدیل خواهد شد ، بلکه علاوه بر آن دیگر تخفیفی برای مجازات در نظر گرفته نمی شود . افرادی که گواهی نامه ندارند و در پشت خودرو می نشینند معمولا در سنین زیر هجده سال قرار دارند و این رانندگی ها به دلیل دلسوزی های پدرانه یا مادرانه است که می تواند منجربه مرگ یک فرد هم شود. شاید این کارها به ظاهر دلسوزانه باشد ، اما در باطن در واقع یک نوع دشمنی با فرزند به شما می رود که می تواند به سالها دوری از فرزند هم مبدل شود.