همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

هر خودرویی که خریداری می شود باید به بیمه ی شخص ثالث مجهز باشد ، زیرا این بیمه از جمله بیمه های اجباری محسوب می شود و شخص راننده بدون داشتن این بیمه نباید اتومبیل خود را استارت بزند . زیرا هر اتفاقی که رخ دهد ، مسئولیتش متوجه خود فرد بوده و جزای سنگینی را باید پرداخت کند ، از طرفی خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد یک خودرو دارای خلاف محسوب می شود و اگر به هر دلیلی افسر راهنمایی و رانندگی مدارک شما را بخواهد و متوجه شود که خودروی شما این بیمه را ندارد باید دستور توقف و انتقال خودروی شما به پارکینگ را بدهد.

میزان دیه ای که باید پرداخت شود و کمترین میزان آن به اندازه ی دیه کامل یک مرد مسلمان در ماه حرام می باشد. این نرخ ممکن است در هر سال تغییر کند و تعیین مبلغ آن توسط قوه ی قضاییه صورت می گیرد. شرکت بیمه ای که مبلغی پایین تر از این میزان را برای پرداخت دیه شخص ثالث در نظر بگیرد در واقع بعنوان شرکت خطاکار در نظر گرفته می شود. اما اگر تمام اصول را رعایت کند تا آخرین مرحله ی پرداخت دیه با بیمه شونده ی خود خواهد بود و وی به هیچ عنوان به زندان نخواهد رفت ، مگر آنکه گواهی نامه نداشته باشد یا تاریخ انقضای گواهینامه ای که باید تمدید شود به اتمام رسیده باشد .

شخص ثالث

شخص ثالث

در زمانی که تصادفی رخ می دهد وجود همین بیمه نامه ی شخص ثالث که حق بیمه آن توسط فرد سر موقع پرداخت می شد به مانند یک وثیقه عمل می کند و مانع از رفتن به زندان وی خواهد شد.

همچنین ببینید :  تخفیفات جدید در بیمه شخص ثالث

همچنین به یاد داشته باشید این بیمه جایزه ای برای کسانی که با احتیاط رانندگی کرده اند و هیچ گاه تصادفی نداشته اند ، نیز در نظر دارد. این جایزه یک تخفیف درصدی در پرداخت حق بیمه است. مثلا اگر 5 سال از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید که این تنها در صورت تصادف نکردن شما به حقیقت خواهد پیوست یک تخفیف 30 درصدی برای شما قائل می شوند.

اما اگر در طول این سالها مرتکب اشتباه و تصادفی بشوید بر اساس میزان خسارتی که وارد کرده و پولی که دریافت کرده اید قیمت بیمه ای که باید پرداخت کنید تا حدودی افزایش می یابد. همین امر می تواند جنبه ی تشویقی برای بسیاری از رانندگان داشته باشد ، تا پول کمتری به بیمه پرداخت کنند.
در صورتی که شما از اتومبیل خود استفاده کاری میکنید مثلا در مؤسسه ی کرایه اتومبیل ، بعنوان تاکسی و حتی مسافرکشی باید حق بیمه ی بیشتری به میزان 20 درصد بیشتر را پرداخت کنید.

منبع:
http://risknews.ir