همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

بارداری و زایمان ، مقطعی از زندگی است که برای هر زنی اتفاق می افتد اما مشکل زمانی است که یک زن در شغل های دولتی و یا غیر دولتی فعالیت دارد که او را تحت پوشش بیمه قرار داده اند. ممکن است یک زن به دلیل مشکلات بارداری تا پایان نه ماه نتواند به سر کار برود یا تنها در سه ماهه آخر بارداری به دلیل حساس بودن وضعیت جنین ، رفتن بر سر کار برای وی سخت باشد. اما همه ی این ها زمانی که سخت بودن شرایط بارداری برای یک زن توسط پزشک مربوطه تأیید شود دیگر مشکلی به همراه نخواهد داشت و این دوران همانند دوره هایی محاسبه می شود که این زن در دوران بارداری نبوده و کار خود را انجام می داده است.

اما در صورتی که خود زن دوست داشته باشد که تا پایان دوران بارداری خود به سر بیاید و مشکلی هم در دوران بارداری خویش نداشته باشد می تواند برای این مرخصی اقدام نکرده و تنها در هفته های پایانی از این مرخصی استفاده کند. شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که یک زن چرا نباید از این مرخصی استفاده کند حتی با روابط هم شده از این مرخصی های بارداری می تواند استفاده کند. پاسخ این سؤال این است که در برخی از کارهای بخش خصوصی ، کارفرما نمی تواند نبود یک عضو را برای چند ماه تحمل کند و به همین دلیل برای او جایگزینی می آورد ، حتی حاضر است که تمام خسارت های از کار بیرون کردن این فرد را بپردازد اما پست او خالی نماند. برخی از زنان هم برای جلوگیری از این اتفاق سعی دارند تا چند هفته مانده به زایمان بر سر کار خود باشند.

همچنین ببینید :  بدهی بیمه ها و مشکل در خدمات درمان بیمارستانی

دوران بارداری

این دوران می تواند بدون هیچ مشکل و با آرامش به همراه حقوق به پایان برسد . اما برای این مزایا به برخی از کارها نیاز است. یک زن قبل از آنکه در دوران بارداری خود بخواهد به مرخصی با حقوق فکر کند ، باید در دوران کاری به سر می برد. یعنی اینکه اگر یک خانم در حدود چند ماه قبل کاری انجام نداده باشد در زمره ی افرادی که از این مزایا استفاده می کنند ، قرار نخواهد گرفت.

اگر در نظر بگیریم یک زن برای سال بعد قرار است که باردار شود باید برای مدت شصت روز کاری برای مشخصات وی حق بیمه واریز شود تا طبق قانون کار بتواند از مزایای مرخصی در طول بارداری بتواند استفاده کند. تمامی این ضوابط بر اساس قانون کار و توسط سازمان بیمه تأمین اجتماعی تدوین شده است . کسانی که قصد دارند از مرخصی در دوران بارداری و پس از آن در دوران پس از زایمان خود بهره ببرند باید این قوانین را عملی سازند. این زن نه تنها از مرخصی و آرامش در طول دوران بارداری برخوردار است یلکه پس از مرخصی شش ماهه پس از زایمان خود می تواند به راحتی به کار خود ادامه دهد.
این مزایا همچنین برای بیماری هایی که نیاز به استراحت فرد می باشد هم تعلق خواهد گرفت. ممکن است که یک خانم در حدود چند ماه قبل از بارداری خود به بیماری کیست تخمدان مبتلا شده باشد. این بیماری از جمله بیماری هایی است که نیاز به یک عمل جراحی دارد. معمولا هر عمل جراحی هم نیاز به دوره ی نقاهت دارد. تمامی این دوران نقاهت و قبل از آن در گروه مرخصی های استعلاجی مطرح است و این دوره هیچ ربطی به مرخصی دوران بارداری یا پس از زایمان فرد ندارد. اما تمامی این موارد باید به تأیید یک پزشک یا پزشکی که در خدمت سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد ، برسد. در غیر این صورت مورد قبول نیست. این موارد تأیید به خصوص مرخصی های استعلاجی یا مرخصی های دوران بارداری به نوعی بسیار سخت تأیید می شود و واقعا برای کسانی که مشکلات مختلفی دارند تصویب خواهد شد.

همچنین ببینید :  داروخانه ها و مشکلات بیمه سلامت

جالب است بدانید که برخی از افراد ممکن است این سؤال در ذهن آنها نقش ببندد که آیا دوران بارداری و مرخصی های این دوران همچنین مرخصی پس از زایمان و استعلاجی ها آیا به بیمه تعلق می گیرد. پاسخ این سؤال مثبت است زیرا در این دوران حقوق به حساب یک زن واریز می شود و مسلما زمانی که این حقوق واریز می شود ، حق بیمه هم اعمال می شود.