یکی از قوانین بسیار خوبی که از سوی تأمین اجتماعی به آن پرداخته می‎شود در رابطه با بیمه شدگانی خواهد بود که می‎توانند هزینه ازدواج خود را از این سازمان دریافت نمایند.

امروزه مسئله ازدواج با توجه به مشکلاتی که در خصوص وضعیت اقتصادی در ایران وجود دارد به یکی از سخت‎ترین مسائل که شاید در برخی از مواقع قابل حل هم نباشد تبدیل می‎شود. اگر این هزینه‎ها از جایی تأمین شود قطعا فرد باری از مشکلات را بر زمین می‎گذارد و با سرعت به سمت جلو حرکت می‎کند. در این رابطه گویا بیمه تأمین اجتماعی قصد دارد تا کمک‎هایی را انجام دهد. بنابراین می‎توان انتظار داشت که تغییراتی نیز حاصل شود.

دریافت هزینه ازدواج از سازمان تأمین اجتماعی

افرادی که از قبل بیمه تأمین اجتماعی بوده‎اند و حالا در شرف ازدواج قرار دارند بر اساس تعهدی که این بیمه دارد می‎توانند از شرایط مربوط به تشکیل دادن خانواده بهره لازم را ببرند. این تعهد بسیار خوب است اما شاید برای همه قابل اجرا نباشد و به همین دلیل باید از شروط اصلی برای برخورداری از آن بهره برد. در ادامه به برخی از مهم‎ترین ویژگی‎های این بیمه اشاره می‎کنیم که فرد می‎تواند از آن بهره ببرد.

شرایط دریافت بیمه ازدواج

در ابتدا برای دریافت کمک هزینه ازدواج فرد باید یک سابقه بیمه‎ای پنج ساله را داشته باشد. یعنی وی از سالها قبل به کار مشغول بوده و هم اکنون در زمان ازدواجش پنج سال از ابتدای شروع به کار و بیمه‎اش بگذرد. در صورتی که حتی یک روز تغییری ایجاد شود و کمتر از پنج سال باشد قطعا نمی‌تواند از این شرط برخوردار شود، زیرا قید شده تا هفتصد و بیست روز کاری از بیمه استفاده کرده باشد.

در زمانی که وی عهد و پیمان ازدواج را می‌بندد هنوز بر سر کار باشد و در صورتی که کارفرمایی دارد قطع رابطه کاری با او انجام نداده و هنوز به کارش مشغول است. همچنین برای اولین بار ازدواج می‌کند و این ازدواج هم به صورت رسمی برگزار شود. اما مبلغی که برای کمک هزینه ازدواج او پرداخت می‌گردد برابر با تمامی حقوق‌ها بغیر از کسری‌های بیمه‌ای در دو سال گذشته بوده که می‌تواند بر تعداد ماه‌های این دو سال قبل تقسیم شده و در نهایت در صورتی که این عدد به دست آمده از عدد فعلی حقوق قانون کار کمتر باشد به نوعی آن را به حداقل حقوق می‌رساند که البته تنها در برخی از افراد که حقوق کمی دارند چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

دریافت هزینه ازدواج از سازمان تأمین اجتماعی

اگر هم زن و هم مردی که قصد دارند تا با یکدیگر ازدواج کنند هر دو از این شروط برخوردار هستند هر دوی آنها می‌توانند کمک هزینه ازدواج را دریات نمایند و علاوه بر آن اگر در زمان عقد خود در سالها پیش مشمول چنین کمک هزینه‌ای بودند و از آن استفاده نکردند به زودی می‎توانند برای دریافت آن اقدام نمایند.

نظر شما درباره دریافت هزینه ازدواج از سازمان تأمین اجتماعی چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

تی نیوز