سازمان بیمه تأمین اجتماعی یکی از بزرگترین مراکز خدمات بیمه‌ای دولتی در ایران محسوب می‌شود که از دیرباز در حال فعالیت است. درصد زیادی از افراد جامعه از خدمات این سازمان در حال استفاده می‌باشند و کوچکترین دغدغه‌ای در این زمینه ندارند. دفترچه بیمه تأمین اجتماعی یکی از ابزارهای آشنا در این زمینه می‌باشد که تقریبا همه افراد با ظاهر آن آشنا هستند. چه زمان‌هایی که باید صرف تمدید این دفترچه‌ها نشود. . . اما این بار سازمان تأمین اجتماعی دست به اقدامی ستودنی زد.

طرح موفق حذف دفترچه تامین اجتماعی

دکتر محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی از اجرای حذف دفترچه تأمین اجتماعی در 19 استان کشور خبر داد. حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی در ابتدا از چند مرکز در استان تهران آغاز شد. پس از تهران در 6 استان دیگر این طرح شروع به کار کرد که خوشبختانه با استقبال مردم روبه رو شد. این 6 استان از جمله استان‌هایی در کشور بودند که نسبت به سایر استانها، زیرساخت‌های لازم در بیمارستانها و مراکز تأمین اجتماعی جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به مردم را دارا بودند. پس از آن در 12 استان دیگر هم حذف دفترچه آغاز شد. بطور کلی این طرح در 19 استان کشور در حال اجرا می‌باشد.

این طرح یعنی حذف دفترچه تأمین اجتماعی در ابتدا در مراکز درمانی تأمین اجتماعی انجام خواهد شد. پس از آن در مراکز درمانی بستری هم قابل اجرا خواهد بود. به امید خدا حذف دفترچه تأمین اجتماعی تا پایان سال 95 در تمام مراکز ملکی تأمین اجتماعی در 32 استان کشور انجام می‎شود.
هدف از اجرای طرح حذف بیمه تأمین اجتماعی در واقع این است که وقتی بیماری برای گرفتن خدمات درمانی به مراکز تأمین اجتماعی مراجعه می‌کند، در همان ابتدا از طریق مرکز اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی، تنها با ارائه کد ملی، اطلاعات بیمه‌ای وی مشخص خواهد شد. در نهایت پس از بررسی کوتاه خدمات درمانی به وی تعلق می‌گیرد. این کار در قسمت پذیرش مراکز درمانی تأمین اجتماعی انجام می‌شود.

تأمین اجتماعی

مراحل انجام کار

پس از تأیید قسمت پذیرش، شما به نزد پزشک رفته و معاینه خواهید شد. در نهایت نسخه‌ای برای شما تعریف می‌شود، اما این نسخه توسط پزشک به صورت الکترونیکی باید انجام شود. امضای الکترونیکی پزشک مربوط از طریق سازمان نظام پزشکی در حال اخذ می‌باشد که به زودی انجام خواهد شد. نسخه تولید شده توسط پزشک به سرعت به داروخانه، رادیولوژی، آزمایشگاه و سایر مراکزی که بیمار در مرحله بعد باید به آنجا برود، ارسال می‌شود. مثلا در خصوص داروخانه اگر بخواهیم یک بررسی کوتاهی داشته باشیم می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که وقتی نسخه توسط پزشک شما به داروخانه ارسال می‌شود، قبل از آنکه شما به داروخانه مراجعه کنید، داروهای شما برچسب خورده و آماده تحویل می‌باشد.

این کار گام بزرگی در پیشبرد سریع کارهای درمانی می‌باشد که خوشبختانه سازمان تأمین اجتماعی در این راه پیش قدم است. مهمترین تأثیر این روش در زندگی مردم صرفه جویی در زمان است.
علاوه بر صرفه جویی در زمان اشتباهات مختلفی که در نسخه نویسی و نسخه خوانی ممکن است رخ بدهد از بین می‌رود. همچنین تمام اطلاعات مربوط به افراد در یک سیستم الکترونیکی جمع می‌شود و برای بررسی‌های آماری نظام سلامت در خصوص انواع بیماری‌ها کاربرد خوبی خواهد داشت.
در برنامه پنج توسعه دولت قصد دارد که به سمت الکترونیکی شدن پیش برود یعنی تمام پرونده‌ها و کارها از طریق یک سیستم پیگیری شود که خوشبختانه این کار در سازمان تأمین اجتماعی در حال انجام است.

فعلا بیمه شدگان عزیز برای مراجعه به مراکز درمانی، دفترچه خود را به همراه داشته باشند و باید منتظر اعلام رسمی سازمان تأمین اجتماعی برای حذف دفترچه در سرتاسر ایران باشند. در مرحله بعد به تمام بیمه شدگان بجای دفترچه یک کارت هوشمند مخصوص داده می‎شود تا با خود به همراه داشته باشند. در اتاق پزشک یک دستگاه کارت خوان نیز موجود خواهد بود که با کشیدن کارت به سیستم اصلی اتصال پیدا کرده و تمام سوابق فرد مشاهده شود. در مرحله آخر با همکاری وزارت بهداشت، این طرح در سایر مراکز درمانی و بستری همراه با مراکز درمانی تأمین اجتماعی نیز انجام می‎شود.