همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

بر طبق آمار ، شایع ترین بیماری عفونی در جهان ، پوسیدگی دندان نیز می باشد. این بیماری شایع از پوشش بیمه ای مناسبی در کشور برخوردار نیست، در این مطلب از سایت بیمه قصد داریم تا چالش ها و مشکلات پیش روی این بیمه دندانپزشکی راکمی بیشتر بررسی کنیم ، پس با سایت بیمه همراه باشید.

همانطور که می دانید یکی از شاخص های مهمی که در بحث سلامت دهان و دندان بسیار با ارزش می باشد ، به خصوص در بحث پوسیدگی دندانی شاخص DMFT می باشد. این شاخص نشان دهنده دندان هایی است که یا پوسیده شده اند و یا این که مورد درمان پوسیدگی قرار گرفته اند. همچنین مواردی که دندان به صورت نامناسبی درمان اما سپس از بین رفته است ، از مواردی می باشد که تحت همین شاخص قرار دارد. این موارد باید در یک زمان واحد در دهان و فک تشخیص داده شوند. گروه سنی که برای ای امر مورد بررسی قرار می گیرند و در این گروه سنی به وفور دیده می شود ، کودکان در سنین 12 سال می باشند.

در ایران شاخص DMFT عددی برابر با 2.09 را شامل می شود. پس به طور متوسط می توان چنین در نظر گرفت که برای هر کودکی به صورت متوسط دو دندان وجود دارد که یا پوسیده یا پر شده و یا کشیده شده می باشد.خوشبختانه ایران در زمره ی کشورهایی قرار دارد که این شاخص در آن درصد کمی را شامل می شود. حتی در برخی از کشورهای همسایه ی ما دیده می شود که عدد این شاخص بین 3 یا 4 می باشد. DMFT در گروه سنی میانسال در حدود عدد 13 می باشد که این خود شاخص و عدد بسیار بالایی است که نیازمند پیگیری می باشد. حتی در گروه سنی بین 65 تا 74 سال این عدد به 20 هم می رسد که نشان دهنده ی وخامت این موضوع و همچنین تفاوت میزان پوسیدگی و خرابی ها در سنین بالاتر می باشد.

همچنین ببینید :  حذف دفترچه بیمه درمان تأمین اجتماعی در استانهای کشور

بیمه ی دندانپزشکی

در زمینه ی هزینه های دندانپزشکی همانطور که می دانید ، هزینه ی وسایل و مواد و . . . بسیار زیاد بوده و در این راستا بیمه ی دندانپزشکی خوبی هم قرار ندارد ، زیرا در حدود 92 درصد از هزینه ها توسط مردم پرداخت می شود. نکته ی مهم هم این است که بیمه های مختلف تمایلی برای ورود به بیمه ی دندانپزشکی را ندارند و همین امر این مشکل را چند برابر می سازد. اخیرا هم خبری در راستای تقلب در همین زمینه منتشر شده است که سوء استفاده هایی از سادگی مردم صورت گرفته و به آنها قول بیمه ی دندانپزشکی داده می شود ، در صورتی که چنین موضوعی از نظر دولتی به تصویب نرسیده است.
بر همین اساس تصمیماتی در این زمینه صورت گرفت که یکی از بسته های حمایتی بیمه پایه ای کشور ، پر کردن و ترمیم بیمه ی دندانپزشکی برای دندان شماره 6 کودکان 6 تا 14 سال می باشد. این تغییر بستهی خدمتی در جهت کاهش دادن میزان شاخص در حال حاضر است.

تمامی دندانپزشکی هایی که با دولت و بیمه ها در ارتباط هستند می توانند این خدمات را توسط بیمه و با هزینه ای کم انجام بدهند. به دلیل آنکه از کل خدمات دندانپزشکی ارائه شده ، تنها 17 خدمت آن تحت پوشش بیمه ی دندانپزشکی قرار دارد ، تنها کمتر از نصب این خدمات یا همان کد خدمتی در زمره ی بیمه قرار خواهد گرفت که راه هدف زیر پوشش قرار گرفتن خدمات دندانپزشکی را تا حدود کمی پیموده است ف اما هنوز هم تا مقصد فاطله ی زیادی در پیش است.

همچنین ببینید :  بررسی اهداف تأسیس شرکت بیمه سامان

یکی از چالش های مهم در این زمینه این است که اگر یک دندانپزشک و 17 خدمت آن در زیر پوشش بیمه ای قرار گیرد ، میزان دستمزد بر اساس تعرفه ی دولتی محاسبه می شود که تفاوت زیادی با دستمزد غیر دولتی ، به همین دلیل تعداد دندانپزشکان کمتری برای عقد این قرارداد پا پیش می گذارند.