همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

ساختمان یکی از مهم ترین بناها بشمار می رود ، بخصوص اینکه کیفیت ساختمان ساخته شده می تواند جان یک انسان را در بلایای مختلف همچون سیل ، زلزله و یا گودبرداری های ساختمانهای مجاور نجات دهد. امروزه کمتر کسی برای ساخت یک خانه ی ویلایی هزینه می کند. بیشتر افراد سالهای سال تلاش می کنند تا در دوران پیری یک سرمایه ای را به دست آورند و با این سرمایه برای خود و بچه های خود خانه و سرپناهی بسازند ، در نتیجه اقدام به ساخت ، ساختمانهای چند طبقه می کنند. اما برخی دیگر از افراد کسب و کار خود را از طریق انجام می دهند و در ازای زمین یک فرد به او چند واحد را می دهند ، اما هزینه ی ساخت با خود فرد سرمایه گذار بوده و در نهایت چند واحد باقی مانده را برای خود بر می دارد. سود فروش این واحد ها چندین برابر خرج کرد فرد است.

اغلب افرادی که اینگونه کسب و کار دارند تنها به بالارفتن ساختمان می اندیشند و به سایر نکات کیفی و ایمنی ساختمان توجه ندارند. زیرا تمامی این موارد برای آنها خرجی به بار می آورد و این با اصول کاری آنها مغایرت دارد. اما اگر این افراد با مهندسین ناظر با وجدانی سر و کار داشته باشند ، سرمایه گذار مجبور می شود که تمامی این امور را انجام بدهد.اخیرا ساخت و سازها به سویی پیش می رود که از نظر بررسی های کیفی وضعیت مطلوبی ندارد. به همین دلیل مسئولان شهرسازی ساختمان ها را ملزم به داشتن بیمه کیفی کرده اند. داشتن بیمه کیفی به منزله ی باکیفیت بودن ساختمان مورد نظر است.

همچنین ببینید :  بیمه شدن زمین های چای در فصل بهار

این پیگیری پس از سرنگون شدن ساختمان پلاسکو به صورت جدی انجام می شود تا از فجایع بعدی در خصوص کهنه ساخت بودن یا بی کیفیتی مصالح به کار رفته با نظارت های مسئولانه جلوگیری شود. طرح بیمه کیفی ساختمان ها در حال حاضر در مورد ساختمانهای موجود در کلانشهرها اجرایی می شود. با توجه به اینکه تعداد ساختمانهای بلند مرتبه و چندین طبقه ای ، تازه ساخت یا کهنه ساخت زیاد است باید به بیمه کیفی ساختمان مجهز باشند .
با توجه به بیمه کیفی باید هر ساختمان یک نقشه کامل شامل ، فضاهای داخلی ، خروجی های اضطراری ، تآسیسات داخلی و . . . می باشد. نظام مهندسی وظیفه ی تدوین و ثبت آنها در شهرداری ها را دارد تا تمامی این اطلاعات به صورت منسجم در آمده و از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

بیمه کیفی
مشکل بعدی کاربری های مختلف در ساختمانهای مختلف است. در سالهای ابتدایی ساخت یک ساختمان یک سری کاربری ها وجود دارد که با گذشت زمان ، رفته رفته کاربری ها تغییر می کند و زمانی فرا می رسد که کاربری های ابتدایی دیگر وجود ندارد. تمامی این تغییرات باید به شهرداری ها اطلاع داده شود از فعالیت های غیر قانونی خودداری شود زیرا جریمه های سنگینی را به دنبال دارد.

هر ساختمانی باید یک سری اصول ایمنی را در خود داشته باشد ، در صورتی که این اصول رعایت نشود از نظر نظام مهندسی مورد تأیید قرار نخواهد گرفت. باید زد و بندها و رشوه ها از بین برود و تمامی این تخلفات به شهرداری ها علام گردد. شهرداری با برررسی یک سری اصلاحات را در نظر می گیرد که اگر پیمانکار ساختمان مذکور تمامی موارد را رعایت کند مورد پذیرش شهرداری قرار می گیرد. مثلا هر ساختمانی باید به کپسول آتش نشانی برای جلوگیری از پیشرفت آتش های کوچک داخل ساختمان مجهز باشد در غیر این صورت مورد تأیید نظام مهندسی نیست.

همچنین ببینید :  بیمه زنان و افزایش میزان تقاضا در این زمینه

بیمه کیفی ساختمان تنها برای ساختمان های مسکونی نیست بلکه ساختمانهای تجاری هم باید به این بیمه کیفی ساختمان مجهز باشند تا حافظ جان و مال مردم شود. بیمه کیفی ساختمان یک ساختمان را از تمامی زوایا بررسی می کند. اینکه ساختمان ایمنی لازم را داشته باشد ، تعداد طبقات متناسب باشد ، از نظر ترافیکی وضعیت مطلوبی داشته باشد ، کاربری واقعی داشته باشد و . . .

حادثه ی پلاسکو تنها به دلیلی بی توجهی مسئولان به چنین بنای قدیمی به وقوع پیوست ، در صورتی که اگر به هشدارهای لازم توجه می شد و اقدامات مختلف جهت افزایش ایمنی این ساختمان انجام می شد چنین اتفاقی رخ نمی داد. باید تمامی مسئولان بخصوص نظام مهندسی و همچنین شهرداری های کلانشهرهای ایران به این موضوع توجه ویژه داشته باشد و از هیچگونه خطایی چشم پوشی نکنند تا دیگر حادثه ی پلاسکو تکرار نشود.