امروزه در هر خانواده ای فرزندان تحصیلات خود را دانشگاه و مقاطع بالاتر ادامه خواهد داد. کمتر خانواده‌ای وجود دارد که فرزند آنها به دلیل مشکلات زندگی یا مشکلات خانوادگی، دست از تحصیل بردارد و به کار کردن بپردازد. بیمه تحصیلات بیمه‌ای است که می‌تواند مشکلات احتمالی فرزندان را در تحصیل حل نماید.

تحصیل برای همه افراد ارزش و اهمیت دارد. برخی از افراد به اجبار خانواده‎های خود رشته‎ای را انتخاب می‎نمایند که دوست ندارند. در برخی موارد فرد از تحصیل و درس خواندن متنفر است و به اجبار بر سر کلاس درس می‎نشیند، برخی از موارد هم فرزندان عاشق کتاب و دفتر خود هستند. حال باید بدانیم که نقش بیمه تحصیلات در این راه پر پیچ و خم چگونه است.

واقعیت نهفته در هزینه‌های دانشگاه سراسری

همانطور که می‎دانید درصدی از دانش آموزان کنکوری به دانشگاه‎های سراسری راه پیدا می‎کنند. برخی فکر می‎کنند که این دانشجویان هیچ خرجی ندارند و دانشگاه آنها هم که رایگان است. اما چنین تفکری اشتباه است. زیرا در کنار دانشگاه، خرج‎های جانبی زیادی همچون خرید جزوه و کتاب و خوابگاه و . . . وجود دارد که باید پرداخت شوند تا فرزند دلبندتان به تحصیل خود ادامه دهد.

بیمه تحصیلات

از این موضوع که خارج شویم برخی والدین به فرزند خود برای قبولی در دانشگاه سراسری فشاری نمی‌آورند و در نتیجه وی را به دانشگاه‌های آزاد و خصوصی می‌فرستند. غافل از اینکه هزینه ترم اول و ترم هشتم چندین برابر با هم تفاوت دارد. خانواده در ابتدا همه هزینه‌ها را تقبل می‌کند. اما در میانه راه باز می‌مانند. زیرا در همین چند سال اتفاقات دیگری هم رخ داده که تمام درآمد خانواده در آن راه خرج شده است. در نتیجه فرزند آنها با دیدن چنین شرایطی در کنار آنکه درس خواندن را هم دوست دارد به کار می‌پردازد. اما با چنین روندی، نمره‌های وی افت پیدا می‌کند و در نتیجه به دانشجویی تبدیل می‌شود که تنها برای حاضر شدن در دانشگاه بر سر کلاس می‌نشیند و گاهی هم این کار را انجام نمی‌دهند. در این زمان است نداشتن پوشش بیمه‌ای همچون بیمه تحصیلات حس می‌شود.

لزوم داشتن بیمه تحصیلات

والدین برای آنکه فرزند آنها در طول دوران زندگی و تحصیل خود، شرایط بدون مشکلی را سپری کند باید به فکر بیمه تحصیلات باشد تا از کلاس اول تا پایان مقطع دکترا، همیشه یار و همراه وی باشد. این فرزند می‎تواند با سربلندی تمام مقطع خود را سپری کند. از طرفی حتی می‎تواند وامی بدون بهره را از پول خود بگیرد و کاری را در کنار تحصیلات آغاز کند و از این راه به حرفه‎ای هم مشغول باشد.

برخی از والدین دوست دارند که این سرمایه در بیست سالگی به فرزند آنها برسد، برخی دیگر هم دوست دارند که در سی سالگی این مزایا به فرزند آنها برسد. بسته به نظر والدین هر یک از بازه‌های زمانی می‌تواند تعیین گردد. اما پولی که در بیست سالگی به فرزند می‌رسد با سی سالگی تفاوت دارد. هر زمانی که والدین نتوانند پول ماهیانه را پرداخت نمایند، در هر زمانی که باشد سرمایه پس انداز شده آنها به علاوه سود تعلق گرفته به آنها پرداخت خواهد شد. در حقیقت بیمه تحصیلات همچون سرمایه‌ای است که در بانک قرار می‎گیرد و در هر زمانی که به احتیاج باشد می‎توان آن را دریافت نمود.