این روزها سر کارکنان موجود در واحد بیمه بیکاری بیش از پیش شلوغ می‎باشد. شاید یکی از دلایل این امر آشنا شدن اکثر مردم از جمله کارگران و . . . با شرایط بیمه بیکاری است، البته باید در این بین به برخی موارد هم اشاره کنیم که برای یک سری سوء استفاده‎ها اقدام به استفاده از بیمه بیکاری می‎شود. مثلا برخی از افراد در حدود چند سال در جایی کار می‎کنند و بعد از آنکه بیرون آمدند، چند ماه از بیمه بیکاری استفاده می‎کنند و به راحتی استراحت می‎کنند. پس از پایان بیمه بیکاری خود دوباره اقدام به کار در جای دیگر می‎شوند و به محض اینکه چند سال از بیمه آنها می‎گذرد بیرون می‎آیند و باز هم از بیمه بیکاری استفاده می‎کنند. بیمه بیکاری برای آنها به نوعی بازی مبدل شده که البته نیازمند توجه مسئولان مربوطه در این زمینه است.

بیمه بیکاری یعنی حق بیمه‎ای که در زمان مقرر برای افراد بیکاری که از قبل مشغول به کار بوده و تحت بیمه قرار داشتند در نظر گرفته شده می‎باشد. این افراد به دلایل مستحکم که کارفرمای آنها هم باید آن را قبول داشته باشد (بغیر از اخراج یا بیرون آمدن از کار بی دلیل) از کار بی کار می‎شوند. در این فرصت می‎توانند از این بیمه استفاده کنند و در زمان باقی مانده به دنبال یک کار دیگر بشوند. قانون بیمه بیکاری تنها مشمول افرادی می‎شود که نیروی آماده برای کار هستند اما به صورت موقت به دلایلی همچون خراب شدن کارگاه و یا دلایل دیگر از کار برکنار شده‎اند. البته بیکاری موقت آنها باید به تشخیص وزارتخانه و تأیید شورای کار برسد تا بیمه بیکاری به آن تعلق بگیرد.
به موارد زیر با دقت توجه کنید شاید شما هم یکی از موارد زیر باشید که می‎توانید از حق خود دفاع کرده و بیمه بیکاری دریافت کنید.

همچنین ببینید :  صنعت بیمه در سال پیش رو با چه اتفاقاتی رو به رو خواهد بود؟

1: برخی از کارکنان هستند که در فصل خاصی باید مشغول به کار شوند، در صورتی که به هر دلیلی مثلا تغییرات جوی یا دلایل دیگر بدون آنکه خود دخیل در تصمیم گیری باشند، از کار باز بمانند باید بیکار موقت خوانده شوند.

2:افرادی هستند که مثلا یک قرار داد 12 ماهه دارند اما با گذشت 8 ماه از قرار داد آنها کار می‎خوابد. این افراد هم بیکار موقت خوانده می‎شود. 4 ماه باقی مانده از قرار داد آنها یعنی کاری که نیروی کار برای انجام آن آماده بوده اما دیگر شرایط مانع از کار آن شده است. پس باید حق و حقوق وی پرداخت گردد.

بیمه بیکاری

بیمه بیکاری

اما یادتان باشد که تنها 30 روز بعد از برکنار شدن از کاری که مشغول به آن بودید، فرصت لازم را دارید تا به اداره کار و بیمه بیکاری شهر یا شهرستان خود مراجعه کرده و ماجرا را برای کارکنان مربوطه شرح دهید. اسم شما بعنوان یک نیروی آماده به کار ثبت خواهد شد و چنانچه کاری مرتبط با شرایط و تخصص شما پیدا بشود به شما اطلاع خواهند داد. همچنین پیگیری بیکاری شما و پروسه دریافت بیمه بیکاری هم به جریان می‎افتد.

اما برای آنکه از بیمه بیکاری استفاده کنید باید یک سری شرایط، منطبق با قوانینی که وضع شده است را دارا باشید. باید حداقل 6 ماه از سوی یک فرد که می‎تواند شما را بیمه کند، تحت پوشش قرار گیرید. باید مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشید، یعنی در جایی مشغول بکار بوده باشید. باید تبعه کشور دیگری نباشید. در جایی دیگر کار نکرده باشید و همزمان مستمری یا حق بازنشستگی را دریافت نکرده باشید.

همچنین ببینید :  James Patterson

اما زمانی که تمام کارها انجام شد و بیکاری شما تأیید شد حالا زمان استفاده از حق بیمه بیکاری است. اما این بیمه بستگی به یک سری شرایط دارد. مهمترین شرط تعداد سالهایی است که در کار قبلی خود تحت پوشش بیمه قرار داشته‎اید که هرچه این زمان بیشتر باشد حق بیمه‎ای که دریافت خواهید کرد هم در مدت زمان بیشتری است. اما نباید چنین تفکر کنید که چون من 10 سال در جایی مشغول به کار بودم پس باید به اندازه همان 10 سال هم حق بیمه دریافت کنم. خیر آخرین زمانی که بیمه بیکاری برای شما مقرر خواهد شد به وضعیت تأهل شما وابسته است. اگر متأهل باشید 50 ماه و اگر نباشید حداکثر تا 36 ماه برای شما حق بیمه بیکاری واریز خواهد شد.