همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

سال گذشته بیمه ایران با همکاری وزارت ورزش و جوانان برای جلوگیری از خطرات احتمالی در زندگی زنان و همچنین تأمین مالی آنها اقدام به راه اندازی بیمه ازدواج کرد. هدف از راه اندازی این بیمه کار خیر در جهت بهبود زندگی زنان مطلقه و جاوگیری از روی آوردن آنها به کارهای نامناسب برای تأمین خرج زندگی شان بود. اما گویی برداشت های نامناسبی از طرح بیمه ازدواج صورت گرفته و از آن به نوعی راه افزایش جرأت زنان برای طلاق گرفتن قلمداد شده است.
با وجود این که چنین طرحی پایه گذاری شده بود و وعده های بسیاری هم از سوی وزارت ورزشدر این خصوص داده شده بود تا جوانان را به سمت ازدواج سوق دهد ، اما عملا اثری از عمل در این بیمه مشاهده نشده بود . وعده هایی همچون مشاوره قبل از ازدواج ، کمک‌هزینه تهیه مسکن ، جهیزیه و . . . که تنها در حد همین وعده مانده بود.
از سوی دیگر این طرح از سوی بسیاری از جامعه شناسان و همچنین اقتصاد دانان بزرگ مورد انتقاد قرار گرفت. زیرا به نظر آنان این طرح هیچ مشکلی در زندگی جوانان را حل نخواهد کرد و ما به جای آنکه راه حل ارائه دهیم تنها صورت مسئله را پاک میکنیم و باز هم مشکلات اقتصادی ، مسکن ، تورم و . . . ادامه خواهد داشت. این طرح هیچ فرقی با طرح بیمه عمر ندارد.
انتظارها بر این بود که چنین طرحی که حدود یک سال از حرف و وعدهی آن گذشته است به خاطره ها بپیوندد اما اینگونه نبوده و با وجود گذشت یک سال هیچ کدام از مسئولان آن را فراموش نکردند و این طرح با آینده ی نامعلوم را به تأیید رساندند.

همچنین ببینید :  بیمه ایران و تغییر در انتخاب کشور مقصد

در این خصوص محمدرضا رستمی، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان برای بار دوم هدف وزارت خانه را از پایه ریزی چنین طرحی اینطور بیان کرد که: بیمه ازدواج جوانان یکی از اقداماتی است که طی ماه‌های گذشته با جدیت آغاز شد و امیدواریم تا پایان سال 96 تا سقف یک میلیون نفر از جوانان ایرانی تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.
یکی از موضوعات قابل بحث در بیمه جوانان ، همانطور که قبلا هم ذکر شد ، وجود پشتوانه ی اقتصادی برای زنان مطلقه است . نیت این هدف خیر است اما با وجود چنین شرایطی اگر یک دعوای کوچک بین زن و شوهر رخ دهد زن سریعا تقاضای طلاق می دهد ، چون می داند که در آینده مشکل مالی نخواهد داشت. همین امر از نظر منتقدان این طرح می تواند آمار طلاق را بیش از پیش افزایش دهد.
در این راستا سید‌حسین نبوی، متخصص علوم تربیتی و عضو کمیسیون جوانان وزارت ورزش و جوانان خود پیش‌تر از این، بیمه ازدواج را سبب افزایش درصد طلاق دانسته و می‌گوید: کسی که بیمه شود دیگر با خیال راحت هر کاری را انجام می‌دهد.

بیمه ازدواج

بیمه ازدواج

همچنین امان‌الله قرایی‌مقدم ، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «روزنامه جوان» اینطور بیان کرده است:
بیمه ازدواج شرط لازم برای ازدواج هست اما کافی نیست چراکه علاوه بر ضمانت اقتصادی، مسئله ازدواج و طلاق نیازمند آگاهی است لذا هرچند که نفس بیمه بد نیست اما کاهش طلاق با این امر میسر نمی‌شود.

علیرضا عزیزی، جامعه شناس دیگری است که در گفت‌وگو با «جوان» نگاه نقادانه‌ای به طرح بیمه ازدواج دارد، چنان که می‌گوید: بیمه ازدواج به نوعی تزریق منابع مالی برای ازدواج جوانان در آینده است که به نظر می‌رسد به منظور مرتفع کردن دغدغه مالی جوانان به منظور ازدواج صورت گرفته است.

همچنین ببینید :  شرکت بیمه خوب از چه زوایایی باید بررسی شود؟

وی تسهیل ازدواج جوانان از این راه را دچار تردید فاحش دیده و این سؤال را مطرح کرد که «تزریق منابع مالی بدون تغییر نگرش و ارزش‌های جامعه و خانواده‌ها پیرامون ازدواج و نحوه برگزاری آن، آیا نمی‌تواند خدمتی در راستای تقویت ارزش‌های مادی و تقویت چشم و هم چشمی‌های موجود باشد؟»

این جامعه‌شناس خاطر‌نشان کرد: به نظر می‌رسد مسئله‌ای که دست‌اندرکاران را به طرح چنین پیشنهادی کشانده است، افزایش هزینه‌های ازدواج در سال‌های اخیر به جهت ساده‌گریزی روز‌افزون خانواده‌ها و رشد مادی‌گرایی و ارزش‌های مادی در آنهاست. در این میان تزریق پول بدون پشتوانه و تغییر در ارزش‌ها و نگرش‌ها می‌تواند خدمتی دوباره در راستای تقویت مادی‌گرایی و افزایش بیشتر هزینه‌های ازدواج قلمداد شود.
همه ی مسئولان ، جامعه شناسان ، اقتصاد دانان و هر آن کس که با این طرح مخالفت دارد از آینده ی شوم آن خبر می دهد و دوست دارند که چنین طرحی به زودی از ذهن ها پاک شود چون به جرأت می توان گفت که با چنین تزریق منابع مالی آمار طلاقی که شاید به خاطر عدم تمکن مالی یک زن می توانست از بین برود ، با این طرح روز به روز افزایش می یابد . شاید تنها هدف این طرح افزایش آمار ازدواج باشد و افزایش آمار طلاق هیچ اهمیتی را به دنبال نداشته باشد. امیدواریم این طرح در همان حالت حرف بماند و عملی نشود.

منبع:
http://tnews.ir