همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

در دنیای امروز با به وجود اومدن پیشرفت اقتصادی و صنعت مشکلات و خسارات ما نیز بیشتر شدند از این رو افراد برای جبران خسارات خود وابسته به اندوخته های خود یا اینکه بیمه هستند . در این مطلب به بررسی تاریخچه بیمه و تعاریف بیمه ای میپردازیم با ما در مطلب بیمه چیست همراه باشید.

 

بیمه چیست :

تعریف ابتدایی بیمه  

در تعاریف اولیه بیمه اومده که بیمه در واقع یک نوع پیام است که بین بیمه گذار ( معمولا افراد) و بیمه گر ( شرکت های بیمه ) بسته میشود.به عنوان مثال وقتی شما بیمه شخص ثالث را از بیمه ایران خریداری میکنید به موجب این خرید یک قرار داد  جبران خسارات شخص ثالث اتوموبیل خود با بیمه ایران میبیندید.

بر اساس این پیمان شرکت بیمه (بیمه‌گر) تعهد می‌کند در برابر مقدار پولی که فرد یا شرکت دیگری (بیمه‌گذار) به او پرداخت می‌کند، زیان وارد شده به بیمه‌گذار را در پی رویدادی ناخواسته جبران کند. البته شرایط پرداخت هر نوع بیمه نامه ای متفاوت است و از سوی شرکت های بیمه تعیین میگردد. در بیمه نامه ها میزان خسارات بر پایه احتمالات تعیین میشود . و بر اساس این مورد در بیمه نامه یا قرارداد بیمه ای به صورت کتبا نوشته میشود.

 

تاریخچه بیمه

تاریخچه بیمه

تاریخچه بیمه

درابتدا بهتر است به تاریخچه بیمه بپردازیم :

اگر در گذشته نچندان دور خانواده های خود رجوع کنید میبینید که مردم همیشه مقدار جواهرات و موراد قیمتی برای روز حادثه و روزی که نیازمند شودند کنار گذاشته بودند , گر چه این روش در گذشته خیلی کارامد بود اما با گذشت زمان و مسئله امنیت خود موارد قیمتی و میزان خسارات بیمه ها را به وجود اورد.در بازرگانان چینی قدیم برای اینکه به دور از خطراتی مانند طوفان ها و دزدان دریایی باشند بار های خود را بین چندین کشتی پخش میکردند در این حالت اگر حتی یک کشتی به مقصد نمیرسید کمتر ضرر میکردند نسبت به از بین رفتن کل بار.

 

بیمه در بابل

بابل یکی از شگفتی های دنیای قدیم میباشد مخصوصا در زمینه سیستم اقتصادی در بابل بازرگانان میتوانستند از بانک ها وام بگیرند و در صورتی که کالاها دزده میشد یا اینکه مشکلی پیش می امد , بر طبق قرار داد بین بانک ها و بازرگانان دیگر لازم نبود بازرگانان وام خود را پرداخت کنند. البته سیستم بانکی بابل برای اینکه دچار زیان نشود از بهره بالا و گاها بیش از 25 درصد استفاده میکرد تا بتواند با توجه به احتمالا وام هایی که نمی توانند به دلایلی پرداخت شوند دچار خسارت نشوند

فینیقی‌ و اغاز بیمه دریایی

بیمه چیست و تاریخچه بیمه

نمونه یک کشتی فینیقی‌

فینیقی‌ را میتوان سازنده اولین بیمه های دریایی نام برد. فینیقی‌ ها که در کشتیرانی دریای مدیترانه بودند شیوه مردمان بابلی را اموختند و انها بیمه ای برای کشتی های خود داشتند. با توجه به سند های تاریخی میتوان فینیقی‌ را اولین دارندگان بیمه دریایی نام برد. بعد از فینیقی‌ ها یونانیان و رومیان از فینیقی‌ ها نحوه بیمه کردن کشتی ها را اموختند. در قرون وسطی بود که بازرگانان ایتالیایی روی اوردند و مرکز بیمه ای انها  بندرهای ونیز، لمباردی و جنوآ بود. البته این مراکز تبدیل به مراکز اصلی بیمه دریایی در اروپا شد

لویدز , اغاز بیمه در انگلستان

ایتالیایی‌ها بیمه‌ دریایی را به انگلستان بردند. سپس در آغاز سده‌ هفدهم میلادی بازرگانان انگلیسی و کشتی‌داران در کافه‌ای به نام لویدز در نزدیکی بارانداز لندن گرد هم آمدند. آن‌ها هم‌پیمان شدند تا در سود و زیان یک سفر دریایی با هم سهیم باشند. خطر رویدادهای ناخواسته برای برخی از آن افراد بیش‌تر بود، چرا که بار بیش‌تری داشتند یا بار آن‌ها ارزشمندتر بود. از این رو، آن‌ها باید هزینه‌ بیش‌تری پرداخت می‌کردند و در واقع بار خود را از این راه بیمه می‌کردند. آن‌ها از پایه‌گذاران بنیاد بیمه‌ لویدز شدند که مهم‌ترین مرکز بیمه‌ دریایی شد. این بنیاد اکنون نیز به کار بیمه می‌پردازد و یکی از بنیادهای مشاوره و پژوهش‌های بیمه جهان است.

همچنین ببینید :  یارانه بیمه سلامت چیست و چگونه پرداخت می شود؟

اغاز بیمه از ایران باستان

بیمه چیست و تاریخچه بیمه

اغاز بیمه در ایران باستان

میتوان گفت در گذشته ,  ایرانیان باستان نوعی بیمه برای زمان مشکلات داشتند با توجه به نوشته های جاحظ , نویسنده عرب که کتاب هایی درباره تاریخ باستانی ایران نوشته .  خانواده هایی که در ایین جشن های نوروز هدیه ای به ارزش 10 هزار درهم یا بیشتر به پادشاه میدادند توسط پادشاه در رویداد های نا خواسته و گرفتاری های مالی حمایت میشدند

جاحظ  در کتاب التاج فی اخلاق الملوک اورده است :

اگر ارزش هدیه‌ها به ده‌هزار درهم رسید آن را در دیوان ویژه بنویسند و اگر در طی سال اتفاقی برای هدیه‌دهنده رخ دهد که نیازمند کمک گردد، مانند این که بلیه‌ای بر او برسد یا ساختمانی بسازد یا مهمانی بزرگ و ولیمه‌ای بدهد یا پسر زن دهد یا دختر به شوی فرستد و هدیه‌ او ده هزار درهم بوده، دو برابر آن را به عنوان کمک به او بدهند. ولی اگر هدیه‌ او چیز کوچکی بوده، مانند پیکانی یا سیبی یا ترنجی و مانند آن‌ها، بر شاه است که در هنگام نیازمندی او به اندازه‌ای که اخلاص و وفاداری هدیه‌دهنده مقتضی آن و خیلی بیش از اندازه‌ هدیه‌ او باشد، او را پاداش دهد. و اگر کسی از این افراد در هنگام نیازمندی کمکی به او نمی‌رسید، وظیفه داشته است که آن را به دیوان اطلاع دهد و از زنده نگه‌داشت این آیین غفلت نکند.

 

 

عصر نوین بیمه در دنیا

تاریخچه بیمه

در سال ۱۶۶۶ میلادی پس از آتش‌سوزی بزرگ لندن، مسوولان و سرمایه‌داران شهر لندن در کافه لویدز گرد هم جمع شدند تا علت وقوع چنین حادثه‌ای را ریشه‌یابی کنند و مانع از تکرار آن در آینده شوند. یکی از راه‌هایی که مورد تصویب آنها قرار گرفت،‌تقسیم کردن خسارت‌های سنگین بین تعداد زیادی از مردم بود. بدین ترتیب، بیمه آتش‌سوزی بعد از بیمه حمل و نقل دریایی به عنوان دومین رشته بیمه در جهان مدرن متولد شد.

همچنین ببینید :  بحرانی شدن وضعیت داروخانه‎های کشور

نخستین رشته بیمه که وارد ایالات متحده آمریکا شد، بیمه آتش‌سوزی بود. شهرهای کوچک در این کشور خانه‌هایی از جنس چوب داشتند و تجهیزات اطفای حریق در این شهرها به اندازه کافی وجود نداشت. نخستین شرکت بیمه در آمریکا، یک انجمن تعاونی بود که در سال ۱۷۳۵ میلادی در شهر چارلستون در ایالت فلوریدای جنوبی تاسیس شد. اما این شرکت شش سال بعد، در سال ۱۷۴۱ به دلیل بروز آتش‌سوزی بزرگ در چارلستون، ورشکسته شد. در سال ۱۷۵۲ نیز شرکت بیمه دیگری با نام P.C.I.H.L.F با اقتباس از شرکتهای بیمه اروپایی توسط بنجامین فرانکلین تاسیس شد که این شرکت نیز به دلیل فعالیت شرکتهای رقیبی که پس از آن در آمریکا شروع به کار کردند، در سال ۱۷۷۰ به فعالیت خود خاتمه داد.

اولین بیمه ایرانی

بیمه در ایران

اغاز عصر نوین بیمه در ایران

اولین بار کلمه بیمه در منابع فارسی در تحفه العالم عبدالطیف شوشتری به معنای اطمینان دادن به شخص به کار رفته است و محمد معین آن را برگفته از بیما، یک واژه‌ هندی یا اردو، می‌داند. نخستین‌بار ناصرالدین شاه در 1270 خورشیدی امتیاز نامه‌ای را با عنوان “تاسیس اداره‌ حمل و نقل و سازمان بیمه در ایران” به لازار پولیاکف روسی واگذار کرد که به اجرا در نیامد.

ایده تشکیل یک شرکت بیمه ایرانی در سال ۱۳۱۰ توسط فردی ایرانی به نام دکتر الکساندر آقایان (که سابقه فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را داشت) به علی اکبر داور، وزیر مالیه وقت مطرح شد و در ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴، شرکت سهامی بیمه ایران با سرمایه دو میلیون تومان به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد.

اولین بیمه نامه ایران برای منزل مسکونی اقایور نوشته شده است.

شرکت بیمه ایران در بدو تاسیس با مشکلات متعددی روبرو بود که از آن جمله می‌توان به نداشتن قرارداد اتکایی برای بسیاری از رشته‌های بیمه اشاره نمود. به همین دلیل، این شرکت در بدو فعالیت خود تنها به فروش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی و حمل و نقل می‌پرداخت. این شرکت توانست به‌تدریج سایر محصولات بیمه را نیز به سبد خود اضافه نماید. علاوه بر رشته‌های مختلف بیمه‌های بازرگانیُ این شرکت توانست انواع بیمه‌های اجتماعی از قبیل بیمه کارگران را نیز در ایران پایه‌گذاری نماید.

همچنین ببینید :  زندانیان هم بیمه سلامت خواهند شد!

نخستین قانون بیمه در ایران، در سال ۱۳۱۶ (یعنی دو سال پس از تاسیس اولین شرکت بیمه) به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این قانون در ۳۶ ماده تهیه شده است و در حال حاضر نیز معتبر است. پس از جنگ جهانی دوم، بسیاری از شرکت‌های بیمه خارجی، شعب و نمایندگی‌های خود را در ایران تعطیل کردند؛ چراکه بر اساس یک مصوبه قانونی، برای ادامه فعالیت در ایران می‌بایست ودیعه نقدی خود را تا پانصد هزار دلار افزایش می‌داند. بنابراین به‌استثنای چند شرکت معدود، مابقی شرکت‌های خارجی تصمیم به ترک ایران گرفتند و به این ترتیب، از سال ۱۳۲۹، به‌تدریج، زمینه برای تاسیس شرکت‌های بیمه خصوصی ایرانی نیز فراهم شد.

بین سال‌های 1329 تا 1343 خورشیدی 8 شرکت بیمه ایرانی خصوصی بنیان‌گذاری شد و در دولت دکتر مصدق به سال 1331 خورشیدی قانونی برای محدود کردن فعالیت شرکت‌های بیمه‌ خارجی تصویب شد. به این ترتیب، از فعالیت شرکت‌های بیمه‌ خارجی کاسته شد و بر شکوفایی شرکت‌های بیمه‌ داخلی افزوده شد. قانون بیمه‌ اجباری و مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در برابر شخص ثالث در بیست و نه دی‌ماه 1347 خورشیدی و قانون بیمه‌ کشاورزان نیز در اسفند همان سال به تصویب رسید. هم‌چنین، در سال 1349 خورشیدی مدرسه‌ عالی بیمه برای پرورش نیروی فنی صنعت بیمه‌ کشور بنیان‌گذاری شد تا افراد کارآزموده در اختیار شرکت‌های بیمه درآیند و به هم‌میهنان خود خدمت کنند.

با افزایش درآمدهای ارزی کشور در اواخر دهه ۱۳۴۰، بار دیگر تمایل شرکت‌های خارجی برای حضور در کشور افزایش پیدا کرد، در حالی که احتمال می‌رفت شرکت‌های نوپای داخلی آسیب‌پذیری زیادی داشته باشند. بنابراین، در سال ۱۳۵۰ بیمه مرکزی ایران به عنوان مقام ناظر دولتی در صنعت بیمه کشور، تاسیس شد و به موجب قانون تاسیس بیمه مرکزی، وظیفه تنظیم و هدایت بازار بیمه کشور را بر عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب در 4 تیرماه 1358 همه‌ شرکت‌های بیمه‌ ایرانی را ملی اعلام کرد و بر پایه‌ اصل 44 قانون اساسی، همه‌ کارهای بیمه‌ای زیر نظر دولت قرار گرفت. هم‌چنین در سال‌های 1360 و 1361، تنها سه شرکت بیمه‌ ایران، آسیا و البرز مجوز صادر کردن بیمه‌نامه را دریافت کردند. سپس در سال 1367 از ادغام ده شرکت بیمه‌ای دیگر، شرکت بیمه‌ دانا پدید آمد. از سال 1373 نیز، شرکت بیمه‌ توسعه‌ صادرات کار خود را آغاز کرد و شمار شرکت‌های بیمه به پنج شرکت دولتی رسید.

برای درخواست مشاوره بیمه کلیک کنید