تمام خودروهایی که در خیابان‌های بریتانیا وجود دارند سالانه چند صد پوند بابت بیمه اتومبیل خود به شرکت‌های بیمه‌ای می‌پردازند. در حقیقت این شرکت‌های بیمه‌ای هم همچون شرکت‌های بیمه‌ای موجود در ایران به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد، حال و روز خوشی ندارند.

در بریتانیا هم برخلاف دو سال گذشته که تنها سود نصیب شرکت‌های بیمه می‌شد، در سالهای اخیر تنها با ضرر مالی مواجه هستند. هم هزینه‌ها افزایش یافته و هم تعداد مشتری‌ها کاهش یافته است. بر اساس برآوردی که در خصوص بیمه اتومبیل در بریتانیا صورت گرفته در سال اخیر ضرری معادل 2.5 میلیارد تومان بر شرکت‌های بیمه‌ای وارد گردیده است.

خسارت‎ها و کاهش سرمایه‎گذاری در بریتانیا

در 7سال اخیر در این کشور تعداد ادعای خسارت به دلیل جراحت‌های پی در پی که صورت گرفته بسیار افزایش یافته است. تصادفات در حدود سه درصد افزایش و همچنین میزان تورمی که بر این شرکت‌ها فشار بیشتری وارد می‌کند به 30 درصد رسیده است. همچنین این شرکت‌ها با کاهش سرمایه‌گذاری نیز روبه رو شده‌اند. همچنین کلاهبرداری‌هایی هم در این صنعت رخ داده که در حدود یک میلیارد و چهارصد هزار دلار بر ضررها افزوده است.
با توجه به تبلیغاتی که در خصوص کاهش قیمت بیمه اتومبیل از سوی رسانه‌های این کشور برای جلب نظر مردم صورت گرفته، اما باز هم در این کشور میزان قیمت این نوع بیمه جهش قابل توجهی نیز داشته است. در برخی از رسانه‌های بریتانیا به این موضوع اشاره شده که میزان افزایش در حدود 40 درصد بوده که در سالهای گذشته این نرخ بسیار بالا است. حتی به دلیل گرانی بیمه این کشور، بسیاری از مشتریان خودروی خود را کنار گذاشته و با وسایل حمل و نقل عمومی به این سو و آن سو می‌روند.

بریتانیا

شرایط عجیب بیمه در بریتانیا

شرایط بیمه در بریتانیا بر اساس نوع خودرو و همچنین شرایط فردی متفاوت است. مثلا اگر کسی به تازگی اتومبیل گرفته و یا به تازگی گواهینامه گرفته باشد، باید دو تا سه برابر قیمت ماشین خود پول بپردازد که این بسیار سنگین است. شاید با شنیدن این خبر شوکه شوید اما در برخی از موارد برای یک خودروی 1000 دلاری هزینه‌ای 8000 دلاری برای بیمه تعیین شده که این بسیار وحشتناک می‎باشد.

بریتانیا زمانی می‌تواند این بار سنگین را بر زمین گذارد که در سالهای آتی سودآوری این صنعت بیشتر شود تا بتواند این نابسامانی‌ها را به گونه‌ای جبران کند. صنعت بیمه، صنعتی است که هم مردم و هم دولت‎ها و هم شرکت‎های بیمه از آن دل خوشی ندارند و همه آنها چشم به آینده‎ای روشن دوخته‎اند تا شاید با معجزه‎ای این گرفتاری‎ها و مشکلات حل گردد.