آنچه پس از اجرای برجام از همه چشمگیرتر بود، تغییرات مختلف در زمینه‎های مختلف اقتصادی می‎باشد. این تغییرات تا حدی بوده که تأثیر بسیاری بر روی بیمه در ایران قرار داده است. صنعت بیمه پس از برجام جانی دوباره گرفت و میزان سرمایه‌گذاری در آن با رشدی چمشگیر همراه بود. حتی شرکت‌هایی که در گذشته نیز آنچنان فعال نبودند برای سرمایه‌گذاری در ایران مشتاق هستند. این شرکت‌ها پخارجی هستند. علاوه بر شرکت‌های خارجی با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در حوزه صنعت بیمه ایران رخ داد شرکت‌های داخلی هم برای پیشرفت‌های پس از برجام تلاش می‎کنند و می‎خواهند در این کار سرمایه‎گذاری کنند.

برجام و بیمه

در بین طرح‎هایی که پس از برجام موفقیت آمیز بودند اقدامات شرکت‎های بیمه است. زیرا بیمه در این مدت پیشرفت‎های زیادی داشته و برای قراردادهای گوناگون آماده شده است. در حالی که این صنعت در ایران با توجه به منابع بسیاری که برای سرمایه گذاری وجود دارد سالها قبل می‎توانست نقشی مؤثر داشته باشد. اما این تحریم‌ها مانع از آن شد. اگر چنین تحریم‌هایی وجود نداشت میزان درآمدهای حاصله از صنعت بیمه بیش از این میزان می‎بود. به همین دلیل پس از برجام تحولی عظیم در صنعت بیمه رخ داد.

برجام

در زمانهای گذشته با توجه به این هر دولتی برای خود اهدافی را دنبال می‌کرد کشورهای غربی را دچار مشکل کرد. این کشورها در مقطعی از زمان با ایران ادعای صلح و دوستی داشتند و در مقطعی دیگر از این تصمیم منصرف می‌شدند. همین دوگانگی ایران را دچار مشکل ساخت و خشم دولت‌های دیگر را علیه ایران برانگیخته ساخت. پس از این زمان تحریم‌های بسیاری علیه ایران صورت گرفت و اقتصاد کشور را زیر سؤال برد. تحریم‌ها روز به روز سخت‌تر از گذشته شد تا جایی که ایران را با مشکل روبه رو کرد. اما باز هم ایران از کار کوتاه نیامد و بیش از پیش تلاش کرد تا بتواند بر روی پای خود بایستد. بدین ترتیب توانست به خودکفایی در تولید برسد و برخی از مشکلات خود را رفع کند.

مشکلات صنعت بیمه قبل از برجام

در رایستای این تحریم‌ها صنعت بیمه با مشکلات متعددی روبه رو شد. در زمینه بیمه معمولا تصمیمات جدید و طرح‌های متنوعی به صورت جهانی منتشر می‌شد که به دلیل وجود تحریم‌ها و قطع ارتباط ایران با سایر کشورها از این موهبت محروم ماند. همچنین بیمه اتکایی که یکی از مهمترین و سودآروترین بیمه‌ها در بین رشته‌های مختلف بیمه‌ای است با تحریم بیشتری مواجه شد. شرکت‌های خارجی که در گذشته برای ورود به بازار سرمایه‌ای ایران مشتاق بودند دیگر نمی‌توانستند برای این کار به ایران بیایند و به همین دلیل با مشکلات عدیده‌ای روبه رو شدند. بیمه اتکایی با سرعت زیادی نزول کرد و همین امر باعث شد تا سرمایه گذاری در ایران حتی از سمت شرکت‌های داخلی هم کم شود. همه اینها دست به دست هم دادند تا بیمه را با مانع روبه رو کنند. مانعی که به همین راحتی از میان برداشته نمی‌شد و نیاز به توافق بسیاری از کشورها داشت.

صنعت بیمه هم مثل سایر موارد برای خود اصولی را در پیش دارد و مانع از بسیاری از این فشارها شد. بیمه برای مقابله با تحریم به امید وجود یک برجام، شروع به ارائه طرح‌هایی کرد که تا پیش از این از آنها رونمایی نشده بود. این طرح‌ها برای یک سری رشته‌های خاص اما با ضرر بسیار مفید واقع شده بود. صاحبان این گونه مشاغل مثلا کشتیرانی دوست داشتند که بتواند حق بیمه‌ای را بپردازند اما در ازای آن بتوانند از ضررهای متفاوتی که برای اجزای مختلف کشی آنها رخ می‌داد در امان باشند. با چنین طرح‌هایی صنعت بیمه همچنان زنده ماند و بر روی پای خود ایستاد. این صنعت می‌دانست که با وقوع یک اتفاق همچون برجام همه چیز رنگ و بویی دگر پیدا می‎کند و تمام این مشکلات رفع خواهد شد.

پس از برجام صنعت بیمه توانست آموزش‎های نوینی را به دست آورد و با توجه به آن آموزش‎ها صنعت بیمه دچار تحولات متفاوتی در دنیای تکنولوژی و فناوری شد. با فناوری‎های گوناگون میزان ارتباط و در نتیجه تعامل خود با مشتریان را افزایش داد. علاوه بر آن پس از برجام همکاری‎های خارجی هم جانی دوباره گرفت و تمام این موارد باعث شد تا بیمه همچون گذشته روبه پیشرفت باشد و بتواند چرخه اقتصادی را بیشتر و بهتر بچرخاند.