همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

پس از اجرای برجام ، آنچه از همه چشمگیر تر بود ، تغییرات مختلف در زمینه های مختلف اقتصادی نیز می باشد. این تغییرات تا حدی بوده که در واقع تأثیر بسیاری بر روی بیمه در ایران نیز قرار داده است. صنعت بیمه پس از برجام جانی دوباره گرفت و میزان سرمایه گذاری در آن با رشدی چمشگیر همراه بود. حتی شرکت هایی که در گذشته نیز آنچنان فعال نبودند برای سرمایه گذاری در ایران مشتاق هستند. این شرکت ها شرکت های خارجی هستند . همچنین علاوه بر شرکت های خارجی با وجود پیشرفت های چشمگیری که در حوزه ی صنعت بیمه ایران رخ داد شرکت های داخلی هم برای پیشرفت های پس از برجام سر و دست می شکانند و می خواهند در این کار سرمایه گذاری کنند.

در بین طرح هایی که پس از برجام موفقیت آمیز بودند ، اقدامات شرکت های بیمه است. زیرا بیمه در این مدت پیشرفت های زیادی داشته و برای قراردادهای گوناگون آماده شده است. در حالی که این صنعت در ایران با توجه به منابع بسیاری که برای سرمایه گذاری وجود دارد در سالها قبل می توانست نقشی مؤثر داشته باشد اما این تحریم ها مانع از آن شد. اگر چنین تحریم هایی وجود نداشت میزان درآمدهای حاصله از صنعت بیمه بیش از این میزان نیز بوده است. به همین دلیل پس از برجام تحولی عظیم در صنعت بیمه رخ داد.

برجام

در زمانهای گذشته با توجه به این هر دولتی برای خود اهدافی را دنبال می کرد کشورهای غربی را دچار مشکل کرد. این کشورها در مقطعی از زمان با ایران ادعای صلح و دوستی داشتند و در مقطعی دیگر از این تصمیم منصرف می شدند. همین دوگانگی ایران را دچار مشکل ساخت و خشم دولت های دیگر را علیه ایران برانگیخته ساخت. پس از این زمان تحریم های بسیاری علیه ایران صورت گرفت و اقتصاد کشور را زیر سؤال برد. تحریم ها روز به روز سخت تر از گذشته شد تا جایی که دیگر ایران را با مشکل روبه رو کرد. اما باز هم ایران از کار کوتاه نیامد و بیش از پیش تلاش کرد تا بتواند بر روی پای خود بایستد. بدین ترتیب توانست به خودکفایی در تولید برسد و برخی از مشکلات خود را رفع کند.

همچنین ببینید :  بررسی اهداف تأسیس شرکت بیمه سامان

در رایستای این تحریم ها صنعت بیمه با مشکلات متعددی روبه رو شد. در زمینه ی بیمه معولا تصمیمات جدید و طرح های متنوعی به صورت جهانی منتشر می شد که به دلیل وجود تحریم ها و قطع ارتباط ایران با سایر کشورها از این موهبت محروم ماند. همچنین بیمه اتکایی که یکی از مهم ترین و سودآروترین بیمه ها در بین رشته های مختلف بیمه ای است با تحریم بیشتری مواجه شد. شرکت های خارجی که در گذشته برای ورود به بازار سرمایه ای ایران مشتاق بودند دیگر نمی توانستند برای این کار به ایران بیایند و به همین دلیل با مشکلات عدیده ای روبه رو شدند. بیمه اتکایی با سرعت زیادی نزول کرد و همین امر باعث شد تا سرمایه گذاری در ایران حتی از سمت شرکت های داخلی هم کم شود. همه ی این ها دست به دست هم دادند تا بیمه را با مانع روبه رو کنند. مانعی که به همین راحتی از میان برداشته نمی شد و نیاز به توافق بسیاری از کشورها داشت.

صنعت بیمه هم مثل سایر موارد برای خود اصولی را در پیش دارد و مانع از بسیاری از این فشارها شد. بیمه برای مقابله با تحریم به امید وجود یک برجام ، شروع به ارائه ی طرح هایی کرد که تا پیش از این از آنها رونمایی نشده بود. این طرح ها برای یک سری رشته های خاص اما با ضرر بسیار مفید واقع شده بود. صاحبان این گونه مشاغل مثلا کشتی رانی دوست داشتند که بتواند حق بیمه ای را بپردازند اما در ازای آن بتوانند از ضررهای متفاوتی که برای اجزای مختلف کشی آنها رخ می داد در امان باشند. با چنین طرح هایی صنعت بیمه همچنان زنده ماند و بر روی پای خود ایستاد. این صنعت می دانست که با وقوع یک اتفاق همچون برجام همه چیز رنگ و بویی دگر پیدا می کند و تمام این مشکلات رفع خواهد شد.

همچنین ببینید :  بیمه زنان خانه دار چیست و پس از چند سال در اختیار فرد قرار می گیرد؟

پس از برجام صنعت بیمه توانست آموزش های نوینی را به دست آورد و با توجه به آن آموزش ها صنعت بیمه دچار تحولات متفاوتی در دنیای تکنولوژی و فناوری شد. با فناوری های گوناگون میزان ارتباط و در نتیجه تعامل خود با مشتریان را افزایش داد. علاوه بر آن پس از برجام همکاریهای خارجی هم جانی دوباره گرفت و تمام این موارد باعث شد تا بیمه همچون گذشته روبه پیشرفت باشد و بتواند چرخه ی اقتصادی را بیشتر و بهتر بچرخاند.