همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

همانطور که می دانید امروزه به معتادین اهمیت زیادی داده می شود و اینکه اعتیاد یک بیماری است به صورت کاملا جدی در حال پیگیری است و در همین راستا مراکزی برای درمان افرادی که اعتیاد دارند در نظر گرفته شده است. این مراکز به کسانی که واقعا دوست دارند از این وضعیت اعتیاد و کارتن خوابی در بیایند و یک زندگی عادی را تجربه کنند کمک خواهد کرد.

در ایران کسانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند از خدمات درمانی و رفاهی خوبی برخوردار هستند. امروزه هزینه های درمانی برای افرادی که تحت پوشش بیمه قرار ندارند بسیار بالا خواهد بود و به خصوص کسانی که اعتیاد دارند نمی توانند چنین هزینه ی بالایی را پرداخت کنند. همچنین دسترسی به کارتن خواب ها کمی مشکل است و بیمه شدن آنها روند طولانی را در پیش خواهد داشت.

بر اساس تصمیماتی که در این راستا در نظر گرفته شده است به این نتیجه رسیده اند که بهتر است هر فردی که اعتیاد دارد و به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کرده است در همان جا در صورتی که فاقد پوشش بیمه ای باشد بیمه سلامت را برای او برگزینند. در واقع تنها جایی که افراد مبتلا به اعتیاد از نظر بیمه ای تشخیص داده می شوند در مراکز ترک و درمان اعتیاد است. بدین ترتیب شاید چنین قانونی باعث شود افراد معتاد به مراکز درمانی اعتیاد مراجعه کنند و زمانی که فضای آنجا را ببینند و تغییراتی که در دوستان آنها به وجود آمده را مشاهده کنند ، خودشان هم متحول شده و برای ترک اعتیاد خود اقدام نمایند. به نوعی این طرح می تواند یک طرح تشویقی برای معتادین کشور نیز محسوب شود.

همچنین ببینید :  خدمات درمانی در تأمین اجتماعی به چه صورتی انجام می شود؟ ( قسمت 2)

اعتیاد

اما اگر افراد دوست ندارند که به اماکن ترک اعتیاد مراجعه کنند می توان گفت که مراکز بیمه سلامت هم پذیرای این عزیزان هستند و بر اساس مصوبه ی جدید تمام افرادی که ابتلا به اعتیاد دارند می توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

معتادین متجاهر افرادی هستند که علی رغم وجود مراکز درمانی برای ترک اعتیاد آنها و ارائه ی خدمات برای سلامت هرچه بیشتر آنها ، این افراد به آنجا مراجعه نکرده و به نوعی ترس از رفتن را دارند. این معتادین متجاهر ممکن است در زیر پل ، مناطق انتهایی شهرها به صورت کارتن خوابی زندگی خود را بگذرانند. در واقع بیمه سلامت می خواهد که این افراد مبتلا به اعتیاد دست از چنین رفتارهایی بردارند و به زندگی سالم خود بازگردند. با وجود آنکه مراکز اقامتی یا همان گرم خانه ها برای اقامت این افراد وجود دارد باز هم عده ای از آنها چنین امکاناتی را نادیده گرفته و به همان شیوه ی قبلی خود ادامه می دهند.

در صورتی که هر یک از هموطنان عزیز یک کارتن خواب یا افراد معتاد متجاهر را در خیابان و اماکن دیگر مشاهده کردند بهتر است که به اورژانس اجتماعی مراجعه کنند. شماره تلفنی که برای تماس و معرفی افراد کارتن خواب در نظر گرفته شده است عبارت است از 66762087 . تعداد کارتن خواب ها در استان تهران بیش از گذشته در حال افزایش است و باید فکری به حال آنها شود. خط دیگر اورژانس اجتماعی برای انتقال افراد مبتلا به اعتیاد و کارتن خواب 123 می باشد.

همچنین ببینید :  چرا رشته های بیمه حذف می شوند؟

در تهران تعداد مراکز برای درمان ترک اعتیاد به صورت گذری 140 مرکز است ف مراکز شبانه تقریبا در حدود 50 مرکز است . 250 تیم سیار داریم که این تیم ها دو نفره هستند. این تیم های سیار افراد بهبود یافته ای هستند که به تازگی از اعتیاد نجات یافته اند و محل هایی که افرد در آنها به سر می برند را می شناسند و همین تیم ها می توانند برخی از معتادین را معرفی کنند. همچنین تیم های سیار خدمات رفاهی را در همان محل به افراد کارتن خواب و افراد مبتلا به اعتیاد می دهند. در مراکز موجود به آنها غذا داده می شود و به راحتی می توانند استحمام کنند ، کارهایی که در زمان کارتن خوابی نمی توانند انجام دهند. به این افراد نکات بهداشتی گفته می شود و خدمات بهداشتی داده می شود. گنجایش این مراکز بستگی به زمان دارد که ممکن است مثلا در طول شب به سرعت پر شود.

این سرپناه ها به طور متوسط در حدود 40 الی 50 نفر ظرفیت دارند. اما در فصل زمستان این اجازه به افراد داده می شود که تعداد بیشتر هم جا داده شوند. مراکز روزانه ی موجود برای اسکان کارتن خواب ها در حدود 150 نفر ظرفیت دارد اما اگر تعداد بیشتری هم مراجعه کنند به آنها خدمات داده می شود .