همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

تولید کشاورزی یکی از پر مخاطره ترین فعایت های اقتصادی است. محصولاتی که خطرات محیطی همچون تغییرات ناگهانی و بی موقع دما ، آفات نباتی ، انواع بیماری های گیاهی ممکن است خسارت های زیادی را به کشاورزان وارد سازد. بیمه محصولات کشاورزی یکی از اهرم های توسعه ی کشاورزی و قوت قلبی برای کشاورزان نیز به شمار می رود.

بیمه محصولات کشاورزی با هدف سرپا نگه داشتن کشاورزی به خصوص در مناطقی از کشور که کشت محصول رواج بیشتری دارد همچون استانهای شمالی نیز بسیار سودمند خواهد بود. بر این اساس خسارت هایی که در طول دوره ی تولید یک محصول می تواند بر محصول وارد شود نیز بیمه خواهد شد و قسمتی عمده از هزینه ی خسارت به کشاورز پرداخت خواهد شد. کشاورز بدین ترتیب می تواند به جبران خسارت به تولید محصول خود ادامه دهد. این نیز رسالت اصلی بیمه محصولا کشاورزی است.

زمانی که یک کشاورز شالیزار خود را به بیمه محصولات کشاورزی مجهز می کند ، دیگر از باران و برف و . . . بیمی ندارد زیرا می داند که اگر خسارتی به محصول وارد شود ، بیمه محصولات کشاورزی این هزینه ها جبران خواهد کرد. معمولا کشاورزان افرادی هستند که تنها در دوره ی کشاورزی کار و فعالیت می کنند و اغلب آنها افراد تحصیل کرده ای به شما نمی روند. در صورتی که فرهنگ سازی از طریق رسانه های ملی همچون رادیو و تلویزیون در خصوص بیمه محصولات کشاورزی صورت گیرد در واقع می تواند چنین برداشت کرد که میزان بیمه شدگان هم افزایش می یابد و در نتیجه با بیمه شدن گویی از خسارت های احتمالی نیز پیشگیری می شود.

همچنین ببینید :  بیمه های کشاورزان و ناامیدی از آنها

بیمه محصولات کشاورزی

بیمه محصولات کشاورزی شامل محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، شیلاتی نیز می باشد و در حدود بیش از 157 محصول را تحت پوشش خود قرار می دهد. اغلب در فصل تابستان در شالیزارهای برنج با باران های ناگهانی در زمان برداشت محصول روبه رو هستیم که می تواند درصد قابل توجهی از برنج های رسیده را از بین ببردو برداشت چنین محصول خوابیده شده بر روی زمین بسیار سخت است. همچنین در فصل تابستان وجود گرمای شدید می تواند برخی از محصولات را از بین ببرد. وجود برخی آفات از جمله کرم ها و . . . می تواند بدون آمادگی کشاورز تمامی محصولات را آسیب بزند. در فصل زمستان پدیده ی برف های پی در پی در استانهای شمالی می تواند بر پرتقال های روی درخت که در حال رشد هستند بنشیند و موجب سرمازدگی میوه شود. در زمینه دامی با وجود یک بیماری موجود در یک دام ممکن است که دام های دیگر هم به آن آلوده شوند و در نتیجه موجب مرگ آنها شود. در برابر تمامی این اتفاقات یک کشاورز یا یک دام دار نمی تواند کاری انجام دهد در نتیجه وجود بیمه محصولات کشاورزی می تواند بسیار مهم باشد.

تلاش های بسیاری در حال انجام است تا مسئولین این اجازه را بدهند که محصولاتی همچون صیفی جات ، گیاهان زینتی و داروهای سنتی موجود در هر استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار داشته باشند. امید می رود که در سالهای آتی این محصولات هم زیر نظر بیمه قرار داشته باشند تا از خسارات وارده به چنین محصولاتی هم هزینه ی زیادی متحمل کشاورز نشود. زیرا در سالهای گذشته و شاید هم در چند سال آینده محصولات در همان مواردی که امروزه تحت پوشش بیمه هستند قرار بگیرد ، علت این عدم تغییر این است که بودجه ی کافی برای محصولات بیشتر تدوین نشده است و با همین بودجه ی موجود باید این میزان خسارات را جبران کرد. در سالی که گذشت سرمای زودرس بسیاری از محصولات کشاورزی را خسارت زد که باید این خسارت ها جبران شود.

همچنین ببینید :  بیمه تجارت نو و بررسی عملکرد جوان ترین شرکت بیمه

با بررسی هایی که صورت گرفته در حال حاضر با جا افتادن فرهنگ بیمه ای میزان استقبال کشاورزان و . . . از این بیمه محصولات کشاورزی به ویژه در برخی از استان ها خوب است اما این میزان استقبال تا جایی ادامه دارد که در واقع میزان عمل به تعهدات بیمه ای هم در حد بالایی باشد. زمانی که پرداخت خسارت به یک پروسه ی طولانی تبدیل شود ، مسلم است که کشاورز هم دیگر رغبتی برای بیمه کردن محصولات خود ندارد. عمل به تعهدات دو گونه است که یک مورد مربوط به ادارات بیمه محصولات کشاورزی در داخل استان ها می شود و دیگری مربوط به تخصیص اعتبارات از رده های بالا است. وجود مشکل در کار هر یک می توان کل این روند را با مشکل روبه رو کند . . .