داشتن کارت هوشمند برای رانندگانی که در خارج از شهر مشغول به فعالیت می‌باشند، یک مزیت بسیار بزرگ است. سن مجاز برای داشتن این کارت 23 تا 69 می‎باشد. اما داشتن این کارت برای رانندگی با شرایط خاصی همراه می‎باشد. خودروی رانندگان می‌توانند، اتوبوس، کامیون و مینی‌بوس نیز باشد. میزان سن مجاز برای استفاده از این مزیت‌ها با توجه به نوع گواهینامه‌ای که افراد در اختیار دارند مشخص خواهد شد. همچنین امکان دارد این سنین افزایش نیز داشته باشد.

نکته مهم این است که کارت هوشمند برای رانندگان در خارج از شهر در صورتی که آنها بیش از ده سال بی وقفه در حال کار باشند تغییر خواهد کرد و بیشتر خواهد شد.

بایدها و نبایدها

علاوه بر داشتن این شرایط باید گواهینامه آنها تمدید شده و قانونی باشد. یعنی افرادی که با کامیون رانندگی می‌کنند باید گواهینامه پایه یک داشته باشند. از سوی دیگر باید از تحصیلاتی هم حداقل سواد و خواندن و نوشتن را داشته باشند. در صورتی که زیر دیپلم هم باشند اشکالی ندارد و می‌توانند به کار خود بپردازند. داشتن شرط تحصیل بسیار مهم است، به همین دلیل برای افرادی که شرایط تحصیلی لازم را ندارند شرط بسیار مهم رفتن چند ماهه به نهضت و گرفتن مدرک حداقل ابتدایی می‎باشد. در این صورت و همچنین با داشتن مدرک خود می‎توانند برای گرفتن کارت هوشمند سوخت نیز اقدام نمایند.

کارت هوشمند

شرط دیگر برای داشتن این کارت سلامت بدنی و سلامت روحی و فکری فرد می‎باشد. در صورتی که آزمایشات سالم باشد و کارت سلامت هم دریافت شود، افراد می‎توانند برای گرفتن کارت هوشمند اقدام نمایند. در غیر این صورت گرفتن آن و همچنین صادر شدن آن جایز نیست. افراد خارجی مقیم ایران همچون افغان‎ها هم برای داشتن کارت هوشمند رانندگی باید گواهی اشتغال در دست داشته باشند.

شرایط افراد مسن

همچنین این کارت برای افرادی که قبلا بر روی ماشین کار می‌کردند و امروز از کار افتاده شده‌اند، کاملا منع دارد و نباید صادر گردد. زیرا کارت هوشمند رانندگی نشان دهنده فعال بودن شخص می‎باشد. رانندگان نباید هیچگونه سابقه‎ای در خصوص ضرب و شتم و دعوا و . . . داشته باشند. یک نکته بسیار مهم دیگر این است که افراد راننده برای روستا نباید به هیچ عنوان با ماشین خود وارد شهری شوند. زیرا تخلف محسوب می‎شود و برخورد قانونی دارد.

کارت هوشمند رانندگان بدین منظور تدوین شده که رانندگان فعال در سیستم از نظر هویتی و کاری که انجام می‎دهند کاملا تحت نظر باشند و کارها بر اساس قانون صورت گیرد تا مشکلی در این حوزه رخ ندهد. همچنین در خصوص گرفتن این کارت رانندگان حتی متبحر هم باید یک دوره کوتاه برای آموزش را تجربه کنند تا مراحل هم به خوبی طی شود.