نوروز با وجود آنکه هر سال با شادی‎هایی همراه است اما امسال برای برخی از خانواده‌ها با تلخی همراه بود. همه ساله با وجود اخطارهایی که در خصوص تعطیلات نوروزی و حوادث موجود در آن در سالهای گذشته گزارش‎هایی ارائه می‎شود، اما باز هم این اتفاقات و تصادفاتی که مرگبار بوده برای مردم ایران درس عبرت نشده و همچنان تصادف‎ها و صدمات وارده ادامه دارد.

در نوروز و تعطیلات نوروزی برخی خانواده‎ها کوله بار خود را می‎بندند و برای سفر آماده می‎شوند. نباید در سفر با سرعت زیاد خوشی آن را از بین برد. باید با سرعتی که توسط جاده‎های موجود تعیین شده حرکت کنید تا دچار مشکل نشوید. اما در نوروز اکثر جاده‎های ورودی و خروجی استان‎ها پرترافیک است. همین ترافیک برای برخی از افراد به صورت یک معضل در آمده و چنین فکر می‎کنند که اصلا تمام نمی‎شود. همین امر و لایه کشیدن و سرعت در بین ماشین‎ها می‎تواند تصادف را به وجود آورد.

نوروز

ایمنی در سفر

افرادی که می‎خواهند در نوروز سفر کنند باید بدانند که نوروز مساوی با ترافیک است. پس قبل از سفر باید فکر صبر و حوصله بین راه را کرد و خانواده خود را با مشکل روبه رو نکنند. خانواده به دست راننده یک امانت است و نباید جان این امانت‎ها با ندانم کاری‎های فرد راننده به خطر بیوفتد. در نوروز امسال با وجود توصیه‎هایی که در خصوص تخلفات و سرعت مطمئنه داده شد باز هم هزاران خودرو متخلف شناخته شدند.

در هفته اولی که از نوروز گذشت در حدود صد و شصت نفر از هموطنان عزیزمان جان خود را از دست دادند و در حدود سه هزار نفر هم جراحات سنگینی را تجربه کردند. در صورتی که اگر کمی احتیاط صورت می‎گرفت و کمربندهای ایمنی بسته می‎شد یا معاینه‎های فنی قبل از سفر انجام می‎شد چنین مشکلاتی رخ نمی‎داد. خوشبختانه این آمار در سالهای پیش بیش از این میزان بود و امسال کمتر شده، اما باز هم این اعداد و ارقام قابل تأمل است و نیاز به بررسی دارد.

همچنین ببینید :  نقش بیمه در کاهش سوانح جاده‌ای

تخلفات در سفرهای نوروزی

از جمله تخلفاتی که در این قبیل تصادفات صورت گرفت به همان مواردی که همیشه تذکر داده می‎شود مربوط بوده است. سرعت‎هایی که در محل‎های مورد نظر نباید وجود داشته باشد، سبقت‎هایی که در خط ممتد و یا در اماکنی که ممنوع است صورت می‎گیرد. عدم رعایت نکات ایمنی، خوردن و آشامیدن در پشت فرمان، صحبت با گوشی، خستگی و خواب همه و همه از مواردی بودند که امسال خطر آفرین شدند.

نوروز امسال هم از جمله سالهایی بود که هوا با مسافران یاری نداشته و برف و باران در برخی از جاده‎ها مشاهده شد. همانطور که می‎دانید میزان تصادفات در این شرایط آب و هوایی بیش از سایر موارد است و همین امر می‎تواند مشکل ساز شود. در صورتی که همه چیز به خود راننده بستگی دارد. معمولا رانندگان فرقی برای روزهایی که زمین لغزنده است و ماشین سر می‎خورد و روزی که زمین کاملا خشک است و امکان سر خوردن وجود ندارد قائل نمی‎شوند. به همین دلیل تصادفات در روزهای بارانی بیشتر است. زیرا هم سرعت بیش از حد مجاز است و هم فاصله‎ای که بین خودروها وجود دارد کمتر از حد معمول در روز بارانی است.