همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

در سال گذشته به دلیل بارش های پی در پی در تهران ، محلی که برای نمایشگاه کتاب در نظر گرفته شده است با مشکل بسیار جدی آبگرفتگی نیز مواجه شد. بسیاری از غرفه ها و کتاب هایی که در داخل آنها بودن دچار خسارت شدند. زیرا کتاب های تازه منتشر شده به شکلی در آمدن که دیگر قابل فروش و حتی خواندن نیستند و در نتیجه تمامی هزینه های موجود یعنی هزینه ی نشر یک کتاب و همچنین هزینه ی مربوطه برای برپایی غرفه از بین می رفتند ، زیرا هیچ فروشی صورت نمی گرفت.

در سال گذشته مسئولان مربوطه بازدید به عمل آوردند و قول دادند تا در سال جاری تمهیداتی را بیاندیشند که بتواند ایمنی ساختمان و مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی بد و بلایای طبیعی بیشتر نمایند. اما چنین کاری صورت نگرفت و همان ساختمان با همان حالت برای نمایشگاه کتاب امسال هم دوباره شروع به کار کرد. این در حالتی است که غرفه داران به دلیل تجربه ی پارسال خود نگران این اتفاق دوباره بودن ، اما بیمه تنها یک حرف را داشت و اینکه این ساختمان کاملا سالم است و هیج اتفاقی رخ نمی دهد ، بر فرض مثال اگر اتفاقی هم رخ داد ،خسارت مربوطه را بیمه متقبل می شود.

هزینه هایی غیر ضروری برای مکانی که غرف داران در آن قرار می گیرند پرداخت شد. هر غرفه داری برای زیباتر جلوه دادن غرفه ی خود زیبایی هایی را هم به آن اضافه نمود تا بتواند بازدیدکننده ی بیشتری را جلب نماید و از سوی دیگر فروش بیشتری هم داشته باشد تا بتواند هزینه ای که برای این نمایشگاه کتاب خرج کرده را به دست بیاورد. هچنین بزرگترین سود از این کار این است که مردم با کتاب های این ناشران هم بیشتر آشنا می شوند و فروش آنها در کل کشور افزایش می یابد.

همچنین ببینید :  بیمارستان هایی که به بیماران خدمات ارائه نمی دهند!!!

نمایشگاه کتاب

مسئولان مربوطه خبر از آن ندارند که باران بهاری هر لحظه ای که بخواهد می بارد و این بارش هم به شدت تند است و لحظه ای بعد قطع می گردد. با شروع این بارش ها در سال 96 در تهران ، غرفه هایی که استحکام آنچنانی نداشتند و از ایمنی لازم برای مقاومت برخوردار نبودن ، در برابر این بارش ها نتوانستند دوام بیاورند. راهی که برای عبور آب قرار داده شده بود ، مقاومت لازم را برابر آن حجم آب نداشته و به همین دلیل شکست.

آب بارا به درون غرفه ها نفوذ کرد ، موتوربرق هایی هم که برای روشنایی هرچه بیشتر فضا در نظر گرفته شده بود ، با نفوذ آب به درون آن حالت برق گرفتگی به خود گرفت. یعنی هرکسی به صورت احتمالی به آن برخورد می کرد ، احتمال برق گرفتن آن خیلی زیاد بود. آب بیشتر غرفه ها را فرا گرفت اما ناشرانی که بیشترین خسارت را متحمل شدند عبارتند از: انتشارات حدیث نینوا ،انتشارات براق ، انتشارات آبرنگ. این سه انتشارات به دلیل آنکه آب تمام غرفه را فرا گرفته بود ، از نظر مالی بسیار خسارت دیدند ، امید داشتند تا هرچه زودتر مسئول مربوط به بیمه برای تعیین خسارت های مالی به نمایشگاه کتاب بیاید.

بسیار منتشر شدند اما این مسئولان بیمه در شب به نمایشگاه کتاب آمده بودند ، در شبی که بسیاری از موارد خسارتی از غرفه ها خارج شده بود. آنها در این حال خسارت را بررسی کردن ، در حالی که خسارت ها بیش از این میزان بوده و چنین برآوردهایی از انصاف به دور است.

همچنین ببینید :  حذف دفترچه بیمه درمان تأمین اجتماعی در استانهای کشور

به دلیل آنکه ساختمان مهندسی ساخت نبود و تنها چند دیوار را بر هم بنا نهاندند ، این ساختمان حتی برای کمک رسانی هم مناسب نبود و آتش نشانان به سختی توانستند آب وارد شده را خارج نمایند. در صورتی که اگر برای مسئولان مربوطه ایمنی لازم و رعایت برخی از اصول مهندسی با ارزش بود شاید هیچ وقت چنین اتفاق پی در پی رخ نمی داد. با اینحال ممکن است که در سال آینده برای برگزاری نمایشگاه کتاب شاهد کاهش تعداد غرفه ها و ناشران باشیم. زیرا برپایی یک غرفه در نمایشگاه کتاب جز ضرر برای ناشران ، هدیه ی دیگری ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: