از آن جایی که هر وسیله نقلیه اعم از اتومبیل یا موتورسیکلت باید به بیمه اجباری شخص ثالث مجهز باشد و نداشتن این بیمه حتی برای موتورسیکلت بعنوان یک خلاف محسوب می‌شود. پلیس نیروی انتظامی نسبت به این اقدام موتورسیکلت سواران واکنش نشان داده و از این پس در هر جایی که موتورسیکلتی مورد بررسی قرار گیرد و مجهز به بیمه شخص ثالث نباشد سریعا متوقف خواهد شد.

این عمل از همکاری پلیس راهور نیروی راهنمایی رانندگی و همچنین صندوق تأمین خسارتهای بدنی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشأت میگیرد. در این تفاهم‎نامه به این نتیجه رسیدند که مجهز نبودن موتورسیکلت به بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت سوار بعنوان یک خطر تهدید کننده محسوب می‎شود. زیرا خطر همیشه در کمین رانندگان می‎باشد.

موتور

بیمه موتور سیکلت

حتی برخی مواقع با وجود رعایت تمام قوانین، این بی‌قانونی از سوی شخص مقابل صورت می‌گیرد و تصادف اتفاق می‌افتد. در این موارد راننده وسیله نقلیه مسئول تمام امور می‎باشد و باید خسارت بدنی وارد شده را پرداخت کند. به همین دلیل داشتن این بیمه به نداشتن آن می‎ارزد. در صورتی که یک موتورسیکلت متوقف شود و در نمدارک وی خبری از بیمه شخص ثالث نباشد در نتیجه موتورسیکلت وی از پارکینگ خارج نخواهد شد. تنها زمانی که اثبات شود، وسیله نقلیه او مجهز به این بیمه است، اجازه خروج خودرو داده می‎شود.

برای اینموتورسیکلت سواران خطاکار حتی تشوبقی هم صادر شده و تا پایان اسفند ماه وقت دارند تا بدون پرداخت هزینه جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث، موتورسیکلت خود را به بیمه مجهز کنند.

امروزه با وجود ترافیک‎های شدیدی که در خیابانها مشاهده می‎شود، تنها راه حل استفاده از موتورسیکلت است. زیرا به راحتی از بین خودروها عبور می‎کند، بنزین کمتری می‌سوزاند و سریع‌تر هم به مقصد خواهید رسید. حتی برخی از افراد در حین استفاده از موتور اقدام به مسافرکشی هم می‌کنند که این خود خطر زیادی برای راننده و سرنشین خواهد داشت. همچنین روز به روز بر میزان استفاده از این وسیله افزوده می‌شود که همه اینها نیازمند یک پیگیری اساسی می‌باشد. در آماری که گرفته شده در بین تصادفات وسیله نقلیه، آمار تصادف موتورسیکلت نسبت به سایر وسایل نقلیه در حدود 25 درصد می‌باشد. این خود سهم بزرگی از تصادفات را شامل می‌شود که باید از وقوع و پیشرفت روز افزون آن جلوگیری شود.