همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

برخی از زنان هستند که در زمینه ی شغلی خود به مشکلاتی برخورد می کنند ، زیرا این زنان قصد دارند تا از مرخصی زایمان خود استفاده کنند.

گرفتن مرخصی زایمان حق یک خانمی است که در واقع این خانم نمی تواند با وضعیت بارداری خود در یک شرکت یا حتی یک اداره مشغول به کار شود. در واقع شرایط سخت بارداری می تواند به یک خانم فشار زیادی را وارد آورد بنابراین ضروری است که مرخصی برای او در نظر گرفته شود تا بتواند در سریع ترین زمان ممکن این پروسه را با سلامتی به اتمام برساند و در نهایت فرزند سالمی را به وجود آورد.

مرخصی زایمان و ضوابط تعیین شده آن

مرخصی زایمان است در واقع یک مرخصی برای همه ی بانوانی است که قصد بچه دار شدن دارند و در اوایل دوران بارداری خود هستند. در این شرایط هم می توانند استراحت کنند و هم حقوق آنها نیز واریز شود و از این شرایط هم استفاده بهینه ای داشته باشند. این در واقع در شرایطی یک خانم باردار باشد و از سوی دیگر یک کارمند هم باشد بلامانع است اما نرسد روزی که در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شود. این مرخصی زایمان برای افرادی که شاغل هستند معمولا دارای یک سری از ضوابط است که در ادامه یک مرور کوتاهی بر سر آن خواهیم داشت. این نیاز است تا همه ی افرادی که شاغل هستند از آن باخبر شوند.

در شرکت های خصوصی به دلیل آنکه کارفرمایی وجود دارد معمولا شرایط سخت تری به وجود خواهد آمد و در حقیقت استفاده از آن می تواند کمی مشکل ساز شود. در خصوص پرداخت کردن هزینه در زمان بارداری اما و اگرهایی وجود دارد که دقیقا به همین دلیل باید تلاش های بیشتری برای تسهیل این روند نیز در نظر گرفته شود.  در شرکت هایی که دولتی باشند بخشنامه هایی تدوین شده تا بر همان اساس پرداختی های منظمی انجام شود.

همچنین ببینید :  هزینه مربوط به مرخصی زایمان

مرخصی زایمان و ضوابط تعیین شده آن

در ابتدا باید فردی که قصد دارد تا از مرخصی زایمان بهره ببرد باید در حدود دو ماه حق بیمه خود را پرداخت کرده باشد. در زمانی که از مرخصی زایمان بهره می برد باید تنها استراحت کند و در هیچ جایی هم به کار مشغول نشود و حتی دستمزد کمی هم دریافت نکرده باشد. در این زمان علاوه بر منع کار استفاده از مرخصی استحقاقی هم جایز نیست. این شرایط تا فرزند چهارم قابل اجرا می باشد و برای بعد از آن قابلیت ندارد و دولت و شرکت های خصوصی نمی توانند این مزیت را قائل شوند. در شرایط فعلی تأمین اجتماعی می تواند برای شش ماه کمک هزینه را به صورت یکجا پرداخت کند یا به صورت ماه به ماه واریز نماید.  این کمک هزینه در حقیقت برابر با دو سوم آخریم دستمزد یک شخص تعریف می شود.

نظر شما درباره مرخصی زایمان و ضوابط تعیین شده آن چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

تی نیوز