در مواردی که تصادف جرحی رخ داده باشد و فرد فوت کند میزان مجازات آن بین سه ماه تا شش ماه حبس خواهد بود. این میزان می‎تواند با صلاحدید قاضی تبدیل به جزای نقدی شود. این مجازات علاوه بر دیه‎ای است که برای راننده درنظر گرفته شده است. اینکه حبس تبدیل به جزای نقدی شود بستگی به این دارد که آیا فرد خاطی در کارنامه خود نتیجه مثبتی دارد یا جرایم گوناگونی نیز در گذشته انجام داده است.

انواع خسارات‎های رانندگی و مجازات آنها

حالت دیگری از تصادف که می‎تواند جراحتی را ایجاد کند بدین صورت است که اتومبیل به شخصی برخورد می‎کند اما وی فوت نمی‎کند. بلکه جراحات بسیار شدیدی را بر روی بدن خود خواهد داشت. مثلا یک عضو شخص مصدوم همچون پا یا دست و . . . در جریان تصادف از بین می‎رود یا سقط جنین رخ می‎دهد. در این موارد میزان حبس بین 2ماه تا یک سال می‎باشد. علاوه بر این مجازات باید دیه یک نقص عضو هم پرداخت گردد. در این وضعیت در صورتی که فرد سابقه کیفری نداشته باشد می‎تواند به حبس را به جزای نقدی تبدیل کند. این میزان کمتر از جریمه نقدی یک مورد فوتی می‎باشد. ای نوع تصادف از نوع جرحی متوسط است، زیرا عضوی از دست داده شده که بدون آن هم فرد از زندگی درمانده نمی‎شود و می‎تواند به امور خود بپردازد.
زمانی که تصادف با یک خانم باردار اتفاق بیوفتد و بارداری وی در دوره‎ای باشد که به زمان زایمان هم نزدیک بوده و بر اثر این تصادف جنین بمیرد، راننده باید بین دو ماه تا شش ماه حبس را تحمل کند. این موارد هم جزای نقدی دارد و نسبت به حالت قبل کمی کمتر می‎باشد.

مجازات

در یک مورد دیگر هم تصادف رخ می‎دهد و به فرد آسیبی هم وارد می‎شود اما این آسیب از نوع پایدار نیست. در این مورد هم بین یک ماه تا پنج ماه مجازات حبس برای فرد راننده در نظر گرفته می‎شود و جریمه نقدی هم علاوه بر دیه قابل پرداخت می‎باشد.

مجازات فرار از صحنه

یک نکته بسیار مهم در خصوص تصادفات مواردی است که راننده گواهینامه ندارد و به فردی برخورد می‎کند که در همان لحظه فوت می‎کند. وی از ترس صحنه را ترک می‎کند. در قانون ما فرار از صحنه به نوعی تشدید مجازات را در پی خواهد داشت و به نفع فرد نیست.

یکی از حالت‎ها این است که فرد در حالت مستی به سر می‎برد و تصادف رخ می‎دهد. وجود مستی و نداشتن گواهینامه، همچنین وجود نقص در خودرو می‎تواند عواملی باشند که مجازاترا سنگین‎تر کند. این موارد هر کدام به صورت جداگانه می‎توانند اثر خود را نشان دهند. علاوه بر مواردی که ذکر شد داشتن سرعت غیر مجاز و ورود به محل‎های غیرمجاز از حالت‎هایی است که قاضی مکلف است تا به بیش از دو سوم از حالت‎هایی قبلی که مجازات در تصادفات جرحی انجام می‎گرفت، حکم را صادر کند. یعنی طول دوره زندانی یک فرد به سالهای طولانی تری تبدیل خواهد شد. در این شرایط حبس وی می‎تواند بیش از 2 سال باشد. این زمان به دلیل آن است که فرد خاطی در محل مانده و پلیس و . . .را خبر کرده و قتل غیرعمد در نظر گرفته می‎شود.

اگر راننده محل را ترک و فرار کند، زمانی که دستگیر شود مجازات او نه تنها به بیش از دو سوم سایر مجازاتها تبدیل خواهد شد بلکه علاوه بر آن دیگر تخفیفی برای مجازات در نظر گرفته نمی‌شود . افرادی که گواهینامه ندارند و در پشت خودرو می‎نشینند معمولا در سنین زیر هجده سال قرار دارند و این رانندگی‎ها می‎تواند منجربه مرگ یک فرد هم شود. شاید این کارها به ظاهر دلسوزانه باشد، اما در باطن در واقع یک نوع دشمنی با فرزند به شما می‎رود که می‎تواند به سالها دوری از فرزند هم مبدل شود.