در سالی که گذشت علی‎رغم فراز و نشیب‎های موجود، سالی بسیار پربار برای صنعت بیمه بود. در بین تحولاتی که در صنعت بیمه رخ داد، نقش بیمه عمر پر رنگتر از همه بود. باتوجه به فرهنگ سازی‌هایی که اخیرا برای صنعت بیمه انجام شده، تمرکز اصلی بر روی بیمه عمر بود که خوشبختانه این بیمه با رشد تقاضای مردم روبه رو شد.
وجود طرح‎های مختلف و تخفیفات بی‎نظیر و کیفیت‎های بسیار در خدمات ارائه شده از راه‎های افزایش جلب مشتریان برای بیمه‎ها بود. هر شرکت بیمه برای اینکه جایی در صنعت بیمه داشته باشد تمام تلاش خود را کرد. از تغییر و تحولاتی که در بیمه‎های مختلف برای ارتباط با مشتریان انجام شد تا بخشودگی‎های بیمه‎ای، همه و همه در راستای جلب رضایت هموطنان عزیز بوده است.

رشد صنعت بیمه در سال 95

یک علت مهم در رشد صنعت بیمه در سال 95 این بود که از ابتدای سال با برداشته شدن تحریم‎های موجود تغییرات بی‎نظیر در خدمات ارائه شده و همچنین سرمایه‎های بسیاری به میهن عزیزمان ایران بازگشته است. اینها همه دست به دست هم دادند تا در هر زمینه‎ای پیشرفت رخ دهد که یکی از این زمینه‎ها، صنعت بیمه بود.

صنعت بیمه

زمانی که محدودیت‌های ناشی از تحریم برداشته شد ایران یک نفس راحت کشید و این نفس به صنعت بیمه هم منتقل شد. زیرا سالهای بسیاری گذشته بود که دیگر تمایلی برای بیمه‌های مربوط به باربری و کشتی‌ها وجود نداشت. زیرا با وجود تحریم کالایی رد و بدل نمی‌شد تا سودی بخواهد داشته باشد. به همین دلیل اغلب کارها راکد مانده بود. اما با وجود این راه روشن بسیاری از کارها جانی دوباره گرفتند و رشدی بی نظیر داشتند. تنها کافی است که میزان سود یک کار در سال 95 با سال 94 مقایسه شود. در این صورت تغییرات به وضوح لمس خواهد شد.

یک تهدید بزرگ برای بیمه‎های موجود در همین بیمه عمر نهفته است. زیرا اگر بخواهیم در این بیمه پیشرفت داشته باشیم دیگر نباید در سایر جاها از جمله بانک و . . . سرمایه گذاری  انجام دهیم. تجاری که بسیار با تجربه هستند همیشه یک هدف را دنبال می‎کنند و آن هم این است که نباید پول به دست آمده را در یک جا سرمایه‌گذاری کرد و بر روی یک کار تمرکز داشت. زیرا امروزه هر کاری ممکن است در آینده با شکست روبه رو شود و تقاضا برای آن کاهش یابد در نتیجه بهترین راه این است که همزمان در چند مسیر قرار گرفته و سرمایه گذاری کنید.

نقش مشارکت مردم در رشد صنعت بیمه

یکی از مشکلات دیگری که آینده صنعت بیمه را با مشکل روبه رو ساخته، عدم مشارکت مردم در برخی ار رشته‌های بیمه‌ای و مشارکت زیاد مردم در برخی از رشته‌هایی است که تنها برای یک شرکت بیمه‌ای ضرر را به همراه دارد. در صنعت بیمه رشته‌های بیمه‌ای گوناگونی وجود دارد، اما بیشترین استفاده مردم از بیمه‎های درمانی و شخص ثالث است. هر دوی این موارد با وجود این که تعداد مشتریان بسیاری دارد اما بیمه را با مشکل روبه رو ساخته. زیرا در آمد حاصل از این رشته‎های بیمه‎ای با خرج کرد تطابق ندارد و به نوعی ضرر بیشتر است. از طرفی مردم در برخی از رشته‎های بیمه که حوادث طبیعی را در بر می‎گیرند همچون آتش سوزی و . . . را قبول ندارند. زیرا از نظر آنها اعتقاد بر این است که شاید برای ما این اتفاق رخ ندهد، مگر در طول سال چند مورد آتش سوزی اتفاق می‎افتد که باید این همه هزینه را متقبل شوم!!!

از طرفی دادن اجازه تأسیس به برخی از شرکت‎ها، کل صنعت بیمه را زیر سؤال برده، زیرا این شرکت‎ها در راستای تعهداتی که در قبال عضویت یک فرد در یک رشته بیمه در قبال او دارند را زیر پا گذاشته و برای پرداخت خسارت‎ها تعلل می‎کنند. زمانی که فرد با یک شرکت بیمه‎ای خصوصی چنین مشکلی داشته باشد، نسبت به بیمه‎های دولتی که سالیان سال است در حال فعالیت هستند بی اعتماد شده و از بیمه شدن منصرف می‎شود. این قبیل مشکلات در صنعت بیمه باید حل شود تا بتوانیم انتظار پیشرفت‎های آتی را در ذهن خود داشته باشیم.