سوختگی یکی از بدترین اتفاقات موجود برای هر فرد است. با توجه به اینکه سوختگی و خفگی‎های ناشی از آتش سوزی نیاز به تجهیزاتی خاص برای درمان دارد، بیمارستان این نوع حوادث هم از سایر بیمارستان‎ها جدا در نظر گرفته شده است. در مواقعی همچون چهارشنبه سوری که میزان سوختگی‎های هر بیمارستان آمار بالایی را به خود اختصاص می‎دهد، برخی از افراد به ناچار مجبورند تا به بخش‎های بیمارستانهای دولتی مراجعه کنند. زیرا بیمارستان‎های خصوصی خدمات تخصصی در زمینه سوختگی را ارائه نمی‎دهند.

بیمه در تامین خسارت سوختگی

متأسفانه پوشش بیمه خاصی برای اینگونه حوادث در نظر گرفته نشده است. در نتیجه بیمار باید هزینه‎های زیادی را متقبل شود. از طرف دیگر تخت‎های موجود برای سوختگی هم کمتر از حد انتظار است و در سریع‎ترین زمان ممکن تکمیل خواهد شد.
کلیه خدمات بیمارستانی در خصوص سوختگی‎ها کمتر از 50 درصد میزان اصلی خواهد بود. با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهایی است که میزان سوختگی آن بسیار بالا است باید خدمات ارائه شده هم در حد انتظار داشته باشد. درست که خدمات درمانی ایران از نظر پرستاری کمتر از تعداد تعیین شده، اما وجود تخت لازم برای بیمار امری ضروری‎تر است که نیازمند اقدامات فوری است.

بیمارانی مبتلا به سوختگی شدید، باید مکررا به پزشک مراجعه نمایند. بیمه‌های موجود هم در ازای پرداخت یک حق بیمه، سقفی از قیمت را برای عمل‎های افراد در نظر می‎گیرند. هرچه حق بیمه بیشتری پرداخت شود سقف هزینه عمل هم افزایش می‎یابد. اما بیمه تا یک حدی توان پرداخت هزینه‎های ناشی از عمل را دارد. بقیه عمل‎های زیبایی برای ترمیم پوست به عهده خود بیمار است. به همین دلیل برخی از افراد که توان پرداخت حق بیمه یا عمل‎های زیبایی دیگر را ندارند از زیبایی خود دست می‎کشند. به همین دلیل وزارت بهداشت و همچنین شرکت‎های بیمه باید این موضوع را در نظر بگیرند و برای حل آن چاره‎ای بیاندیشند.

سوختگی

اقدامات برای درمان سوختگی

سوختگی بیماران درمان‎های خود را دارد حتی در مواردی با پیوند پوست یا سلول بنیادی شکل اولیه آنها به دست می‎آید. در کشور برای این موضوع تدابیری اندیشیده شده، اما این تدابیر کافی نبوده و نیاز به اقداماتی بیشتر را دارد. مثلا برخی از مراکزی که تنها در این زمینه فعالیت دارد در چند نقطه از کشور راه اندازی شدند اما این مراکز که انگشت شمار هستند و همچنین امکانات موجود در آنها جوابگوی میزان تقاضای بیماران نیست. با توجه به اینکه این مراکز هر آنچه برای بهبود بیماران دچار سوختگی نیاز باشد را در خود دارد تعداد مراجعات بیش از اندازه مورد انتظار می‎باشد. از طرفی دیگر هرچه میزان سوختگی شدیدتر باشد طول دوره درمان و میزان هزینه هم افزایش می‎یابد. هزینه‎ها از حد انتظار شما فراتر می‎باشد و برای تمامی این موارد باید راه حلی تدوین شود تا مردم بیمار دچار مشکل نشوند.

خدمات بیمه‎ای در زمینه عمل‎های زیبایی بسیار محدود است. عمل‎های مربوط به سوختگی هم در زمره عمل‎های زیبایی قرار دارد و یک متخصص زیبایی انجام عمل را برعهده می‎گیرد. زیرا این کار را هیچ دکتر دیگری انجام نخواهد داد. علاوه بر آن پس از انجام عمل‎های بسیار برای آنکه برخی از موارد سوختگی به زندگی بر گردند و کارهای روزانه خود را انجام دهند نیاز به فیزیوتراپی و کارهای توانبخشی دارند، هزینه این موارد هم باری دیگر بر روی دوش بیمار و خانواده او خواهد بود.

موضوع دیگر بیمه شدن لباس‎های مخصوص بیماران سوختگی است. در صورتی که این لباس‎ها بر تن نباشد پوست بدن که دچار سوختگی شده و از حالت طبیعی خارج است واکنش می‎دهد . هزینه این لباس‎ها بسیار بالاست و هر بیماری توانایی استفاده از آن را ندارد. اما جالب‎ترین جنبه این مسئله این است که بیمه منتظر عوارض ناشی از نپوشیدن این لباس می‎باشد و در آن صورت هزینه را به شما خواهد داد.
سوختگی‎ها انواع مختلفی دارند که پر هزینه‎ترین آنها سوختگی‎های ناشی از آتش سوزی صورت و بدن است. هرچه زخم‎ها عمقی‎تر باشد کار درمان طولانی‎تر و پرهزینه‎تر خواهد بود.