همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

این هشدار قابل توجه همه ی کشاورزان بخصوص کشاورزان استان قزوین می باشد. این یک هشدار جدی برای جلوگیری از خسارت و تباه شدن هزینه و وقت صرف شده می باشد. با توجه به اینکه انسان نمی تواند آینده را پیش بینی کند ، همین حقیقت در خصوص پیش بینی مخاطرات طبیعی همچون سرمای زودهنگام ، سیل و . . . نیز وجود دارد. اما برای همه ی اینها راه حلی وجود دارد و آن هم بیمه کشاورزی است.

این باور در خیلی از استانها از جمله استان قزوین هنوز وجود ندارد که بیمه کردن محصولات کشاورزی یک تکلیف برای کشاورز محسوب می شود و نباید به آن از جنبه ی از دست رفتن سرمایه به دلیل پرداخت حق بیمه نگاه شود. باید این مهم در بین کشاورزان به صورت یک فرهنگ نهادینه شود تا شاهد اشک های روز حسرت آنها نباشیم. روزی که دیگر پشیمانی هیچ سودی ندارد و تمام سرمایه ی شما از دست رفته است.

اما چرا جدیدا بر روی استان قزوین زوم شده اند؟ زیرا در حدود 50 درصد از زمینهای کشاورزی این استان بدون بیمه هستند. استانی که قطب انگور کشور بشمار می رود و باغات بی شماری را در خود جای داده است نباید در حق آن تا این حد ظلم بشود. حتی در این خصوص برای رفاه حال کشاورزان صندوق بیمه ای بنا شد تا فشار مالی کمتری بر کمر کشاورز وارد شود ، اما با این همه حمایت که بیمه کشاورزی کرده است به عنوان مثال: بیمه زمین های چندین هکتاری را هم بر عهده خواهد گرفت ، باز هم نیمی از مردم از این بیمه استقبال نکرده اند.

همچنین ببینید :  بیماران خاص و یارانه دارویی آنها

یکی از دلایلی که مانع جذب کشاورزان به چنین بیمه هایی می شود می توان به میزان بالای دریافت حق بیمه اما خرید محصول با قیمت پایین اشاره نمود. تناسبی که باید وجود داشته باشد تا کشاورزی که تنها از این راه امرار معاش می کند بتواند به زندگی خود سروسامانی بدهد.

بیمه کشاورزی

همچنین از دلایل دیگر پرداخت خسارت با تأخیر طولانی مدت و همچنین عدم تأیید خسارت از سوی کارشناس بیمه با وجود خسارت شدید می باشد. همه ی اینها در حالی اتفاق می افتد که کشاورز از آب و نان خود می زند تا حق بیمه ی خود را سر موقع واریز کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین می‌گوید: کشاورزان درباره مزایای بیمه آگاهی کامل ندارند و همین سبب می‌شود که آن‌گونه که باید، به بیمه توجه نکنند.بیمه‌گذاران باید خدمات خود را برای کشاورزان تشریح کنند که این کار نوعی آموزش نیز هست تا شاهد استقبال کشاورزان باشیم. آموزش موضوع مهمی است که باید به طور مداوم به آن پرداخته شود و از سوی دیگر، چون تعداد کشاورزان قابل توجه است شاید نتوان همه آنها را آموزش داد.از این رو از رسانه برای اطلاع‌رسانی و آموزش استفاده می‌شود و آموزش چهره به چهره و استفاده از سامانه پیامکی از دیگر راه‌های اطلاع ‌رسانی مزایای بیمه محصولات کشاورزی است.

از طرفی این را هم باید خاطر نشان کرد که بیمه کشاورزی یک بیمه اجباری نیست و نباید کشاورزان را ملزم به این کار کرد؛ ضمن اینکه برخی کشاورزان از روش پرداخت غرامت‌ها از سوی بیمه رضایت ندارند. یک بیمه اجباری نیست و نباید کشاورزان را ملزم به این کار کرد؛ ضمن اینکه برخی کشاورزان از روش پرداخت غرامت‌ها از سوی بیمه رضایت ندارند. پس در کنار این که می خواهیم آموز بدهیم تا مردم را جلب کنیم باید کیفیت خدمات بیمه ای خود را آنچنان در سطح بالا حفظ کنیم تا همین 50 درصد از کشاورزانی که تحت پوشش ما هستند ، راضی بمانند و فکر لغو بیمه کشاورزی هم از ذهنشان عبور نکند. هر چقدر کیفیت بیمه بهتر و بیشتر باشد بدون آنکه تبلیغی صورت گیرد ، با تأثیر گذار ترین تبلیغ یعنی اطلاع رسانی کشاورز به کشاورز این هدف تحقق پیدا می کند. نباید به فکر کمیت باشیم بلکه باید به فکر کیفیت کار باشیم.

همچنین ببینید :  مشکلات در صندوق اعتباری هنر

ممکن است زمین‌های خرد، دوری راه، کشت مخلوط و مواردی از این قبیل نیز در بی انگیزگی و خودداری کشاورزان از بیمه محصولات اثرگذار باشد که امیدواریم با تلاش و برنامه‌ریزی، کشاورزان را بیشتر به سمت آن سوق دهیم.

امید است با برنامه ریزی مناسب و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی و استقبال بهره برداران و کشاورزان از بیمه محصولات زمینه حمایت مستمر و کاهش ریسک در این عرصه از آنانی که با زحمت و سختی فراوان دانه در زمین کاشته و محصول از باغ و زمین برداشت کرده‌اند فراهم شود.

منبع:
خبرگزاری مهر