کارگران ساختمانی از مظلوم‎ترین اقشار جامعه به شمار می‎روند. کار ساختمانی کاری پر دردسر و خطرناک است. اما در عین حال در خصوص برخی امور مهم این شغل نیز کم کاری‎هایی صورت می گیرد. مشکل بیمه کارگران ساختمانی یکی از مشکلات بسیار مهم در این صنف مطرح می‎باشد. بیمه یکی از مؤثرترین راهها برای کاهش فشار کاری این کارگران به حساب می‎آید که با توجه بیشتر می‎توان از مشکلات پیش روی آن جلوگیری کرد. در بین کارگران موجود و شاغل در ایران بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه کارگری قرار دارند و از این تعداد برخی از آنها در مراحل انجام بیمه می‎باشند. در حالی که تعداد این کارگران ساختمانی بیش از دو میلیون و پانصد هزار نفر می‎باشد!!!

علت این تعداد بیمه شده برای این است که در بین سیصد شغل در رده کارگری ساختمانی، پراندگی کاری و صنوفی نیز وجود دارد. جمع کردن و سروسامان دادن بیمه کارگری این کارگران به کاری مشکل تبدیل شده است. از تعدادی که ذکر شد در حدود بیش از 900 هزار نفر قطعا بیمه شده و بیش از 500 هزار نفر هم هنوز بیمه نشده‎اند.

رده بندی بیمه‌ها

در خصوص انواع بیمه‎هایی که وجود دارد می‎توان به بیمه‎های اجباری، بیمه‎های اختیاری و بیمه‎های توافقی اشاره نمود. در رابطه با بیمه کارگری هم از نوع بیمه‎های توافقی می‎باشد. شغل کارگران ساختمانی از جمله مشاغلی به شمار می‌رود که در زمره بیمه توافقی قرار دارد. در نتیجه این نوع بیمه به صورتی خواهد بود که برخی از مزایا را دریافت نخواهد کرد. از مزایای موجود بیمه بیکاری است که به این کارگران تعلق نخواهد گرفت. زیرا کارگران ساختمانی برای بهره‌مندی از مزایای بیمه کارگری خود همچون سایر بیمه‌ها، کارفرمای ثابتی ندارند.

بیمه کارگری

برخی افراد که دارای بیمه نیستند برای استفاده از بیمه خود را در گروه بیمه کارگری قرار می‎دهند. اما این افراد باید بدانند که نمی‎توانند حق این افراد را زیر پا بگذارند و در عین حال که از یک شغل دیگر در حال بهره‎مندی هستند از مزایای این بیمه هم بهره‎مند شوند. در سال 94 بر اساس تحقیقات و بازرسی‎های صورت گرفته مشخص شد که در حدود صد هزار نفر از هموطنان عزیز در حال دور زدن قوانین تأمین اجتماعی بودند که خوشبختانه دست آنها رو شد. این افراد شغل اصلی دیگری داشتند اما در عین حال زیر پوشش بیمه کارگری نیز قرار داشتند.

دور زدن قانون و بیمه کارگری

در بین مواردی که به استفاده از بیمه کارگری مبادرت داشتند حتی برخی از مشاغل مثل وکیل و پزشک هم دیده شده است. تنها مزیت بیمه کارگری ارزان بودن آن است. زیرا بر اساس قانون گذاری‎های مختلف تنها با پرداخت شصت هزار تومان که ممکن است در سالهای آتی این میزان بیشتر هم شود، از مزایای بیمه‎ای بهره‎مند خواهید شد.

در قانونی که برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی از جمله کارگران ساختمانی در نظر گرفته شده به این موضوع بسیار اهمیت داده است که کارگران ساختمانی برای بهره مندی از مزایای بیمه کارگری باید کارت مهارت را از سازمان فنی و حرفه‎ای داشته باشند. بسیاری از کارگران ساختمانی این کارت را ندارند و علاوه بر آن کارفرماها برای کارهای سخت ساختمانی ترجیح می‎دهند تا از نیروی افغان استفاده کنند. زیرا این افراد نه کارت مهارت دارند و برخی از موارد از بیمه هم استفاده نمی‎کنند.

این مشکلات باعث شده تا تعدادی از کارگران ساختمانی بیمه نشده باشند. زیرا وقت لازم و توانایی لازم برای آموزش مهارت‎ها را ندارند. اما مشکل دیگر کیفیت آموزش‎ها می‎باشد. این آموزش‎ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و در حد تئوری و گذرا گفته می‎شود. در نهایت یک بنای واقعی پدید نمی‎آید و این بنا باید سالها تجربه کسب کند و شاید در این راه ضررهای مالی هم به وجود آورد تا بتواند به مهارت لازم نزدیک شود.

با توجه به اینکه کارت مهارت برای بسیاری از کارگران ساختمانی یک مدرک بسیار مهم محسوب می‎شود و با کار و زندگی آنها در ارتباط است اما با وجود گذشت یک زمان بسیار طولانی، کارت بسیاری از افرادی که برای این کارت آزمون داده اند صادر نشده است. همه این مواردی که ذکر شده بعنوان مشکلات موجود برای شغل کارگری ساختمان در جهت بیمه کارگری است که با توجه مسئولان و رفع این موانع این نوع بیمه هم بدون مشکل در بین کارگران برقرار خواهد شد.