همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

یکی از سؤالات عمده ای که در خصوص بیمه ها بسیار مورد بررسی است مربوط به بیمه های ناباروری می شود. در کشور تقریبا در حدود سه میلیون زوج نابارور وجود دارد. به دلایل مختلف تعداد زوج های نابارور رو به افزایش می باشد. با توجه به ابلاغ سیاست های جمعیت و تدوین برنامه هایی برای افزایش نرخ باروری ، یکی از گروه هایی که مصرانه در پی بچه دار شدن هستند در واقع زوج های نابارور می باشند. این زوج ها برای درمان خود باید هزینه های زیادی را بپردازند.

هزینه های درمانی در خصوص ناباروری رقم بسیار بالایی را به خود اختصاص خواهد داد و به همین دلیل این مهم در نظر گرفته شد که برای این زوج ها هم بیمه های ناباروری در نظر گرفته شود.نابارور به زوجی گفته می شود که علی رغم عدم استفاده از هیچ گونه راه جلوگیری از بارداری و همچنین تلاش یک ساله آنها برای باردار شدن جواب مثبتی به دست نیاید. درمان های ناباروری از درمان های بسیار ساده تا درمان های بسیار پیچیده متنوع است. به همین دلیل بیمه های ناباروری باید بتواند این طیف از هزینه ها را به نحوی پوشش دهد.

در درمان ناباروری علاوه بر داروهایی که وجود دارد می توان به روش های نوین هم اشاره کرد که هر کدام از این روش ها بار مالی زیادی را بر روی دوش زوجین قرار خواهد داد. بر اساس بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدند که برای استفاده از این روش های موفقیت آمیز باید 4 تا 7 میلیون هزینه صرف شود . چه بهتر است که این هزینه ها توسط بیمه های ناباروری نیز پرداخت شود تا به نوعی در راستای هدف افزایش جمعیت هم گامی مثبت برداشته شود.

همچنین ببینید :  هزینه مربوط به مرخصی زایمان

بیمه های ناباروری

پیشنهادهایی که توسط بیمه سلامت در خصوص بیمه های ناباروری داده شد بدین شکل بود که مراکز دولتی با توانایی انجام چنین خدماتی شناسایی و همچنین افرادی که شانس باروری آنها با استفاده از روش های ناباروری افزایش می یابد هم شناسایی شوند. بدین ترتیب هدف کلی و تعداد افراد مشخص خواهد شد. با توجه به آن هم می توان میزان بودجه ی موجود را تقسیم کرده و قسمتی از هزینه ها را پرداخت کرد. اقلام دارویی که تحت پوشش بیمه های ناباروری قرار خواهند گرفت در حدود بیست الی سی عدد هستند که این خود گامی مؤثر در زمینه ی کمک به زوج های نابارور خواهد بود.

با استفاده از منابعی که در راستای سیاست های تشویقی جمعیت است و با استفاده از کمک های وزارت بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می توان تا حدودی میزان منابع مالی در زمینه بیمه های ناباروری را افزایش داد. این خدمات بیمه های ناباروری معمولا برای افرادی بیشتر انجام می شود که شانس باروری آنان بالای پنجاه درصد خواهد بود.

بیمه های ناباروری به گونه ای طراحی شده است که در اکثر موارد برای اولین فرزند کاربرد خواهد داشت. در صورتی که منابع بیشتری برای این موضوع اختصاص داده شود می توان بیمه های ناباروری را حتی برای فرزند دوم یک زوج که یک فرزند دارند هم انجام داد.

با توجه به طرح تحول سلامت و با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت گرفته است در زمینه ی سلامت نیز اقدامات مختلفی صورت گرفته است. این اقدامات مربوط به حوزه ی ناباروری هم می شود. دربین این اقدامات می توان به مواردی همچون تحت پوشش قرار گرفتن برخی از اقلام دارویی که قبلا زیر پوشش بیمه نبودند ، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات تشخیصی و آزمایشگاهی و پاراکلینیکی ( همچون سونوگرافی که مخصوص بیمه خدمات درمانی برای دانشگاه های علوم پزشکی استان می باشد و در مراکز تخصصی ناباروری ارائه می شود) اشاره نمود.

همچنین ببینید :  بیمه درمانی گروهی چیست ؟

مشکلات متعددی که در زمینه بیمه های ناباروری وجود دارد وجود تعدد بیمه ها می باشد. بیمه های مختلف با خدمات مختلف و همچنین برنامه های متفاوت می تواند تأثیر نامطلوبی بر روی این چرخه داشته باشد. وجود یک نظام یکپارچه بیمه ای و تصمیم گیری های یک پارچه می تواند به این امر بسیار کمک کننده باشد.

هزینه ها در حوزه ی سلامت بسیار بالاست و همچنین اولویت ها متنوع است. هنوز مشخص نشده که چند نوبت می توان تحت پوشش بیمه های ناباروری قرار گرفت به همین دلیل صبر در این زمینه بهترین توصیه است و باید منتظر آینده ای روشن بمانیم.