این روزها یکی از خبرهایی که از استان گیلان بیش از همه بر سر زبان‌ها افتاده، کولاکی‎ست که در بیمارستان‎های خصوصی رشت نسبت به بیمه‎ها به وقوع پیوسته است. بیمارستان‎های خصوصی که یکی از بهترین و پرترافیک‎ترین بیمارستان‎های رشت بوده‎اند  به علت عدم دریافت مطالبات عقب افتاده خود خدماتی به بیمه‎های تأمین اجتماعی ارائه نمی‎دهند. از بین چهار بیمارستان خصوصی، دو مورد از آنها علاوه بر بیمه تأمین اجتماعی در خصوص بیمه سلامت هم به همین کار دست زدند.

شاید بیمه تأمین اجتماعی مطالبات عقب افتاده زیادی داشته باشد، اما بیمه سلامت طرفدار حقوق بیمه شدگان خود می‎باشد و در نتیجه نسبت به این اقدام غیر اخلاقی بیمارستان‎ها واکنش نشان داده است. بیمه سلامت هم قراردادی که با این بیمارستان‎ها داشته را لغو نموده تا هم مراجعات به این بیمارستان‎ها کاهش یابد و هم مسئولین متوجه تصمیمات غیر اخلاقی و یک جانبه خود شوند. اما اگر پای صحبت مسئولان بنشینیم شاید حق را به آنها بدهیم. زیرا خدمات بیمارستان‎های خصوصی در بهترین حالت و به بهترین کیفیت ارائه می‎شود اما طلب‎ها تا چندین ماه بعد پرداخت خواهد شد. اما این بار گویا شرایط وخیم‎تر بوده که موجب خشم آنها شده است.

اما بیمه‎گران همچون بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت مشکلات پیش آمده در این راه را به اوضاع و شریط بد اقتصادی امروز نسبت داده‎اند. اینکه دریافتی‎ها با خرج کردها همخوانی ندارد و ضررهای زیادی را متحمل می‎شوند. و جبران این ضررها نیازمند زمان می‎باشد. اما از نظر شرکت‎های بیمه چه دولتی و چه غیردولتی نگرفتن مطالبات نباید منجر به این حرکت غیر اخلاقی شود، زیرا هر فرد با هزاران امید و آرزو برای مداوای خود به آنجا مراجعه کرده و رد کردن آن به بهانه عدم پذیرش می‎تواند برخورد بدی از سوی بیماران را به همراه داشته باشد. حتی این اقدام می‎تواند در دیگر بیمارستان‎های کشور هم رخ دهد. زیرا بیمه در سالهای اخیر چیزی جز ضرر برای شرکت‎ها ندارد و آنها در کمترین زمان ممکن نمی‎توانند مطالبات را پرداخت نمایند.

همچنین ببینید :  حضور پر رنگ بیمه سرمد در نمایشگاه صندوق های بازنشستگی پیشران توسعه ملی

بیمارستان

بودجه‌ها و اعتباراتی که داده می‌شود در حد کافی و لازم نیست، بنابراین باید مدیریتی کاردان، کار را به دست بگیرد و شرایط را به نفع مردم تغییر دهد. زیرا شرکت‎های بیمه که در حال کار هستند، این موضوع برای مردم مشکل ساز خواهد شد و نمی‌توانند از خدمات بهتری برخوردار شوند. در حالی که مطالبات عقب افتاده برای بیمارستان‌های دولتی بسیار بیشتر از بیمارستان‌های خصوصی می‌باشد. اما هیچگاه بیمارستان‌های خصوصی چنین حرکتی را انجام نداده‌اند. حرکتی که در بیمارستان‌های خصوصی رشت رخ داده، در تاریخ بیمه‎ای بسیار نادر می‎باشد. زیرا هیچگاه طرفین نباید قرارداد بسته شده تخطی کنند.

شاید اگر ما شرایط موجود در بیمارستان‌های دولتی را اندکی بهبود ببخشیم و پرسنل و روند کاری و تعداد بیمارستان‎ها بیشتر کنیم، چنین شرایطی رخ ندهد و مردم برای گرفتن خدمات بهتر و در کمترین زمان به بیمارستان‌های خصوصی پناه نبرند. امروزه بسیاری از هزینه‎های درمانی به دلیل نوشتن داروهای بدون علت برای بیماران است. اگر بیماران به خصوص بیماران مربوط به بیمه سلامت اطلاع داشته باشند که در طول سال برای بیمارستان‎ها، مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و . . . تا حد معینی می‎توانند از طریق بیمه هزینه کنند و بقیه را باید از جیب بگذارند، میزان هزینه‎ها کمتر از گذشته شود.

اگر تمام شرکت‎های بیمه چنین قانونی را برای خود قائل شوند و این قانون در یکی از پرخرج‎ترین بیمه‎ها یعنی بیمه سلامت اجرا شود، مسلما می‎تواند هزینه‎های اضافی را کمتر کند و در نتیجه بیمه هزینه کمتری بپردازد. به چنین ترتیبی سرمایه‎ها باقی خواهد ماند و مطالبات هم به موقع پرداخت خواهد شد.