همین حالا تماس بگیرید 02128429963 info@bimeh.ir

امروزه ازدواج در ایران با کاهش چشمگیری مواجه شده و از سوی دیگر آمار مربوط به طلاق در سال های اول زندگی نیز بیشتر شده است. برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اصلاح قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر

ازدواج کردن امر پسندیده ای می باشد که می توان برای آن برنامه های خاص را مدنظر قرار داد. با توجه به شرایط کار این روزهای جوانا جامعه و افزایش قیمت ها ، ازدواج کردن به یکی از سخت ترین کارهای دنیا تبدیل شده است ، زیرا فرد مورد نظر نمی داند که چگونه و از چه راهی باید درآمد خود را درآورد ، حال اگر فرد دیگری نیز به او اضافه شود این مشکلات دو برابر خواهد شد ، بنابراین اکثر جوانا از ازدواج منصرف می شوند و مجرد بودن را بر می گزینند.

در گذشته شرایط ازدواج کردن دخترها بسیار سخت تر بود و تنها در صورتی که اجازه پدر کسب می شد ، ازدواج معنا داشت. در این بین برخی از پدران با آینده ی دختران خود بازی می کردند و هر فردی را که خود مد نظر قرار داشتند را برای ازدواج او انتخاب می کردند ، در حالی که شرایط جامعه امروز ما به صورت کامل فرق کرده است و آزادی عمل و فکر کردن حرف اول را می زند ، پس نباید همانند دهه های گذشته رفتار کرد و باید حق انتخاب را به فرزند داد . از این رو آمار طلاقی که مربوط به سال های کوتاه پس از ازدواج و عدم تفاهم طرفین نیز بود ، روز به روز افزایش یافت.

همچنین ببینید :  ماده ی هشتاد در بیمه تأمین اجتماعی و منفعت آن برای کارفرما

اصلاح قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر

محققان بررسی های خود را انجام دادند ، به این نتیجه رسیدند که باید در قانون موجود اصلاحیه ای انجام شود تا دخترانی که شرایط ایده آلی برای ازدواج دارند و می توانند از خود مراقبت کنند ، از گرفتن اجازه پدر برای ازدواج رهایی یابند. البته در بیشتر ازدواج ها نظر پدر مثبت است که این خود جای امیدواری دارد اما در درصد اندکی که مخالفت هایی مانع از ازدواج می شود این اطلاح قانون می تواند به نفع طرفین باشد.

اصلاح قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر

در اصلاحیه ی جدید این قانون سه گروه از دختران تعیین شده اند که با توجه به فعالیت های موجود آنها می توان صلاح دید ازدواج را به خود آنها واگذار کرد. دسته ی اول دخترانی هستند که در حال حاضر حداقل از مدرک کارشناسی ارشد استفاده می کنند. دسته دون دخترانی هستند که در جایی مشغول بکار هستند و در حال حاضر پنج سال از فعالیت با بیمه آنها می گذرد. دسته سوم نیز دخترانی هستند که حداقل سن بیست و هشت سال دارد و از نظر رشد مورد تأیید دستگاه های قضایی هستند. در این صورت دادگاه می تواند حتی بدون اجازه پدر نیز دستور ازدواج را برای این افراد صادر نماید.

در صورتی که این طرح مورد تأیید قرار گیرد به جای زمان یک ساله در ظرف مدت یک ماه اجازه برای ازدواج افراد صادر می شود که قطعا زمان بسیار معقولی است و از بسیاری اتلاف وقت ها نیز جلوگیری خواهد شد.

نظر شما درباره اصلاح قانون اجازه پدر برای ازدواج دختر چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

همچنین ببینید :  بیمه نامه الکترونیکی در رابطه با بیمه شخص ثالث

منبع:

تی نیوز

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: